Sú obvinení zo „šírenia chaosu a neporiadku“ na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Putina, píše sa vo vyhlásení britskej vlády.
„Špióni GRU vedú kampaň s cieľom destabilizovať Európu, podkopať ukrajinskú suverenitu a ohroziť bezpečnosť britských občanov. Vidíme, čo sa (Kremeľ) snaží potajme robiť a nebudeme to tolerovať,“ uviedol vo vyhlásení britský minister zahraničných vecí David Lammy.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
„Putinove hybridné hrozby a agresia nikdy nezlomia (britské) odhodlanie,“ dodal.
Podľa vlády viedlo viac ako 20 ruských špiónov a hackerov „kampaň škodlivej kybernetickej činnosti“ zahŕňajúcu útoky na vlády a inštitúcie po celej Európe. Ministerstvo zahraničných vecí preto uvalilo sankcie na tri divízie rozviedky GRU a 18 jej agentov.
Sú medzi nimi aj tí, ktorí sa podľa britskej vlády podieľali na cielených útokoch na mariupolské divadlo na Ukrajine v roku 2022, ako aj na na špionáži bývalého ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije predtým, ako sa v roku 2018 stali terčom otravy paralytickou látkou novičok.
„Rusko v Spojenom kráľovstve cielilo na médiá, telekomunikačné služby, politické a demokratické inštitúcie i energetickú infraštruktúru,“ uvádza britská vláda.
Spojené kráľovstvo v minulosti opakovane obvinilo Moskvu z organizovania nepriateľských aktivít. Tie majú okrem špionáže zahŕňať aj rôzne akcie zamerané na podkopávanie demokracie, sabotáže alebo vraždy.
Severoatlantická aliancia vo vlastnom vyhlásení uvádza, že niektoré krajiny vrátane Spojeného kráľovstva, Estónska, Francúzska či Spojených štátov nedávno „zaznamenali škodlivú kybernetickú činnosť“ zameranú na spojencov Aliancie a Ukrajinu ruskými spravodajskými službami. Moskvu preto vyzvala, aby s takýmito akciami skoncovala.
Sabotáže a kybernetické operácie, ktoré ruská vojenská rozviedka GRU vykonáva v Európe, sú podľa českého ministerstva zahraničných vecí zbabelé a odsúdeniahodné. Rezort tak v piatok na sociálnej sieti X reagoval na odhalenie ruských špiónov vo Veľkej Británii.
„Rusko neútočí len na Ukrajinu, ale aj na české inštitúcie a firmy. Je nevyhnutné obmedziť pohyb a destabilizačné aktivity ruských agentov v schengenskom priestore,“ apelovalo v tejto súvislosti české ministerstvo. ČR sa dlhodobo snaží o to, aby sa do niektorého z protiruských sankčných balíkov, ktoré prijíma EÚ, dostalo aj opatrenie na obmedzenie pohybu ruských diplomatov a ich rodín v schengene. Zatiaľ však medzi členskými krajinami EÚ nezískala pre svoj návrh dostatočnú podporu.
Rezort pripomenul, že rovnako ako spojenci a partneri dnes podporujú sankčné opatrenia Spojeného kráľovstva, tak v máji 2024 podporili Česko a Nemecko, keď odhalili aktivity skupiny APT28 spájanej tiež s ruskou GRU.
Terčom kybernetických útokov tejto skupiny, ktorá zneužívala dovtedy neznámu zraniteľnosť aplikácie Microsoft Outlook, boli niektoré české inštitúcie a tiež nemecké ministerstvá a spoločnosti pôsobiace v sektore logistiky, zbrojárstva, letectva a IT, ako rôzne nadácie a združenia.
(TASR)