Izrael povolí do krajiny vstup predstaviteľovi OSN pre humanitárne záležitosti
Izrael povolí námestníkovi generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Martinovi Griffithsovi vstúpiť do krajiny - po vyše troch týždňoch od začiatku vojny s Hamasom.
Potvrdilo to izraelské ministerstvo zahraničných vecí. Izrael povolil Griffithsovi vstup na základe žiadostí iných krajín o zrýchlenie odchodov cudzincov z Pásma Gazy, uviedol hovorca rezortu.
Izrael pritom minulý týždeň oznámil, že zakáže do krajiny vstup predstaviteľom OSN. Židovský štát tak reagoval na vyjadrenia generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, ktorými kritizoval Izrael.
Guterres totiž kritizoval izraelské odvetné útoku v Pásme Gazy. Podľa šéfa OSN je svet v Gaze svedkom "jasného porušenia medzinárodného humanitárneho práva". Guterres pritom odsúdil útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra, no povedal, že k útoku neprišlo vo vákuu a poukázal na okupáciu palestínskych území Izraelom. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Izrael vs. Hamas
Bývalí izraelskí rukojemníci zadržiavaní Hamasom žiadajú Trumpa o pomoc pri prepustení zvyšných rukojemníkov.
(TASR)Hamas tvrdí, že je pripravený uzavrieť s Izraelom komplexnú dohodu o ukončení vojny. O čiastočnú dohodu záujem nemá.
(TASR)Úrad civilnej ochrany v Gaze hlási za sobotu 17 obetí izraelského bombardovania, mnoho ďalších ľudí je nezvestných.
(TASR)Hamas má nový návrh na ukončenie vojny. Zahŕňať má prepustenie všetkých rukojemníkov a päťročné prímerie.
(TASR)Pri izraelskom útoku na Gazu zahynuli najmenej štyria ľudia, desiatky ďalších uviazli pod troskami budovy.
(TASR)Delegácia Hamasu sa v Káhire stretne s egyptskými sprostredkovateľmi, predostrie svoju víziu o ukončení vojny.
(TASR)Trump diskutoval s Netanjahuom o možnosti povoliť dodávky jedla a liekov do vojnou zdevastovaného Pásma Gazy. Čítaj ďalej
Izraelské nálety na Pásmo Gazy neprežilo najmenej 22 ľudí, oznámili miestni záchranári a zdravotníci.
(TASR)