Blinken informoval o pokroku v rokovaniach o Náhornom Karabachu
Mierové rokovania medzi Arménskom a Azerbajdžanom vo Washingtone dosiahli hmatateľný pokrok, povedal americký minister zahraničných vecí Antony Blinken s tým, že dohoda o vyriešení napätej situácie medzi oboma krajinami sa blíži.
O ťažkých otázkach bez dohody
Štvordňové rozhovory v USA medzi arménskym šéfom diplomacie Araratom Mirzojanom a jeho azerbajdžanským rezortným partnerom Džejhunom Bajramovom neboli zavŕšené žiadnou dohodou, ktorá by ukončila desaťročia trvajúci územný spor o Náhorný Karabach.
"Obe strany hovorili za niekoľko posledných dní o niektorých veľmi ťažkých otázkach a spravili hmatateľný pokrok, čo sa týka trvalej mierovej dohody," povedal Blinken.
Dodal, že dosiahnutie takejto dohody by nepredstavovalo len historický míľnik, ale bolo by v záujme obyvateľov oboch krajín.
AFP píše, že zástupcovia Arménska a Azerbajdžanu sa po skončení rokovaní verejne nevyjadrili, ani nepredniesli oficiálne vyhlásenie.
Blinken však oboch ministrov povzbudzoval, aby pokračovali v tomto úsilí. "Nič z tohto nie je ľahké, avšak odhodlanie posunúť sa vpred k riešeniu zostávajúcich náročných záležitostí je skutočné," uviedol.
Nadviazanie vzťahov
Ešte pred začatím rozhovorov nemenovaný predstaviteľ USA poznamenal, že cieľom týchto rokovaní medzi Jerevanom a Baku je skôr normalizácia vzájomných vzťahov, než mierová dohoda.
"Naším cieľom je zaistiť, že ministri si budú môcť spolu sadnúť a rozprávať sa," povedal.
Blinken okrem toho ponúkol pokračujúcu podporu Spojených štátov, čo sa týka rokovaní medzi oboma postsovietskymi krajinami.
Arménsko a Azerbajdžan sa už niekoľko desaťročí sporia o Náhorný Karabach, ktorý je formálne súčasťou Azerbajdžanu, no žijú tam prevažne Arméni. Tieto krajiny viedli o tento región dve vojny, ktoré si vyžiadali desaťtisíce obetí.
Napätie medzi oboma krajinami opäť vzrástlo po tom, ako Azerbajdžan zriadil kontrolné stanovište v Lačinskom koridore, ktorý je jedinou pozemnou cestou spájajúcou Náhorný Karabach s Arménskom. Arménsko to odsúdilo ako porušenie najnovšieho prímeria. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Hoci si Merz po neúspešnom hlasovaní zjednal nápravu, odnáša si najmä zlé správy. Píše Peter Tkačenko.
(SME)Kremeľ potvrdil stretnutie Roberta Fica s Vladimirom Putinom 9. mája v Moskve.
(TASR)Izraelská armáda vyzvala obyvateľov okolia letiska v metropole Saná na evakuáciu, potom na neho zaútočila.
(TASR)Friedrich Merz sa stal novým nemeckým kancelárom, Bundestag ho zvolil v druhom kole.
(SME, ČTK)Pár hodín pred tým, ako loď s humanitárnou pomocou pre Gazu zasiahli pri Malte drony, bolo v oblasti izraelské lietadlo.
(SME)Ukrajina varovala pred účasťou zahraničných vojsk na oslavách v Rusku 9. mája. Čítaj ďalej
Väznicu Alcatraz zatvorili pred vyše 60 rokmi. Teraz ju chce Trump obnoviť, posielať tam plánuje najhorších zločincov.
(Washington Post)Mjanmarská junta predĺžila prímerie po marcovom zemetrasení do konca mája.
(TASR)