Štyri krajiny vrátane Slovenska sa dohodli s Azerbajdžanom na posilnení prepravy zemného plynu
Štyri krajiny vrátane Slovenska sa dohodli s Azerbajdžanom na posilnení prepravy zemného plynu. Existujúce infraštruktúry Bulharska, Rumunska a Maďarska boli donedávna vysoko závislé od ruských energií.
Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev označil podpísanie dohody medzi európskymi národmi a štátnou ropnou spoločnosťou Azerbajdžanu za „veľmi načasovaný krok“, ktorý by priniesol väčšie a bezpečnejšie dodávky plynu do mnohých ďalších krajín v Európe. Slávnostný podpis sa uskutočnil v bulharskej metropole Sofia.

„Chcel by som vyjadriť plnú podporu Ministerstva hospodárstva SR iniciatíve našich prevádzkovateľov prenosových sústav uskutočniť nový koridor z Azerbajdžanu do strednej a východnej Európy. Má potenciál významne prispieť k zvýšeniu bezpečnosti dodávok plynu v regióne, a tým aj v celej EÚ," zdôraznil dočasne poverený minister hospodárstva Hirman, ktorý dohodu podpísal za Slovensko. Minister verí, že EÚ bude projekt hodnotiť pozitívne a podporí toto úsilie politicky aj finančne.
Hirman sa v Sofii zúčastnil aj konferencie "Zelená energia pre budúcnosť". Minister v tejto súvislosti skonštatoval, že v súčasnosti žijeme vo významnom prechodnom období, keď je dekarbonizovaná budúcnosť ešte vzdialená, avšak tradičné energetické prostredie sa už mení.
„Podporujú sa nové energetické partnerstvá, čo sa potvrdilo podpísaním memoranda o porozumení dnes ráno. Preto je spolupráca rozhodujúca aj pri udržiavaní pragmatickej a neideologickej diskusie, najmä pokiaľ ide o budúce využívanie plynu a jadrovej energie," uviedol.
Témou boli aj ciele EÚ v oblasti klímy, ktorých dosiahnutie bude podľa neho náročné. Náklady na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov však v posledných desaťročiach výrazne klesli. Očakáva sa, že tento trend bude pokračovať a podiel energie z obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe sa bude zvyšovať, čo pôjde ruka v ruke s elektrifikáciou v doprave a priemysle.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a azerbajdžanský prezident Alijev minulý rok v júli podpísali memorandum o porozumení o strategickom partnerstve v oblasti energetiky.
Memorandum obsahuje aj záväzok zdvojnásobiť kapacitu južného koridoru zemného plynu, aby do roku 2027 dodával do EÚ najmenej 20 miliárd metrov kubických ročne. (SITA, TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Ceny ropy zaznamenali najprudší mesačný pokles za takmer 3,5 roka. Saudi totiž plánujú zvýšiť ťažbu.
(TASR)Rozsiahly výpadok elektrickej energie v Španielsku spôsobil hospodárske škody vo výške približne 1,6 miliardy eur.
(TASR)Spojené štáty uvalili sankcie na sedem spoločností zapojených do predaja iránskej ropy.
(SITA)Európska únia sa pripravuje na možnosť neúspešných rokovaní so Spojenými štátmi, tvrdí eurokomisár Šefčovič.
(TASR)Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil čínsky minister zahraničia.
(TASR)Delegácia amerického súkromného sektora navštívi tento týždeň Grónsko, plánuje preskúmať investičné príležitosti.
(TASR)Americký technologický gigant Microsoft sa zaviazal vzťahu k zákazníkom dodržiavať pravidlá Únie.
(TASR)Bývanie v Rakúsku vyjde na hypotéku lacnejšie než na Slovensku. Treba sa však pripraviť na poplatky, ktoré nepoznáme.
(Index)