Jedna z najväčších záhad Talianska vstúpila do novej fázy. Pápež dal vyšetrovateľovi voľnú ruku
Jedna z najväčších záhad Talianska, zmiznutie školáčky spred 40 rokov, vstúpila do novej fázy. Jej brat sa stretol s vatikánskym vyšetrovateľom Alessandrom Diddim, ktorému pápež František dal voľnú ruku, aby prípad objasnil.
Pietro Orlandi, brat Emanuely Orlandiovej, ktorá mala v čase svojho zmiznutia 15 rokov, v rozhovore pre televíziu La7 uviedol, že jeho rozhovor s Diddim trval takmer osem hodín. Diddi v ňom potvrdil, že má mandát od pápeža i štátneho sekretára Pietra Parolina, aby objasnil "každý aspekt" kauzy, nič nezanedbal a nebral ohľad na postavenie preverovaných osôb.
Emanuela bola štvrté z piatich detí Ercola a Marie Orlandiovcov. Jej otec bol zamestnancom Vatikánu, kde rodina žila. Emanuela je nezvestná od 22. júna 1983, keď sa nevrátila domov po hodine flauty v Ríme.
Prípad, ktorý bol predmetom priebežného vyšetrovania v Taliansku i vo Vatikáne, vzbudil novú celosvetovú pozornosť po tom, čo streamovacia služba Netflix koncom minulého roka začala vysielať seriál Vatican Girl (Dievča z Vatikánu: Zmiznutie Emanuely Orlandi).

Vatikánsky prokurátor Diddi v januári obnovil predchádzajúce bezvýsledné vyšetrovanie vo Vatikáne po tom, ako dostal spisy po svojom predchodcovi, ktorý odišiel do dôchodku.
Teórie o Orlandiovej zmiznutí sa rôznia. V 80. rokoch talianske médiá špekulovali, že bola obeťou únosu, ktorým sa malo dosiahnuť prepustenie Turka Mehmeta Aliho Agcu, odsúdeného za pokus o atentát na pápeža Jána Pavla II.
Ďalšie teórie ju spájali s hrobom Enrica De Pedisa, mafiána pochovaného v rímskej bazilike. Jeho hrobka bola otvorená v roku 2012, ale jej skúmanie viedlo k prehodnoteniu podozrenia o spojitosti medzi zmiznutím dievčaťa a rímskym zločineckým klanom.
V roku 2019 dostala rodina Orlandiovcov anonymný list, v ktorom sa píše, že Emanuelino telo by mohlo byť medzi telami pochovanými v hrobe na Teutónskom cintoríne pri hradbách Vatikánu.
Následne boli otvorené dve hrobky, nič sa však nenašlo, dokonca ani kosti dvoch nemeckých princezien, ktoré tam podľa záznamov pochovali v 19. storočí. Ich pozostatky zrejme premiestnili počas prác, ktoré sa uskutočnili desaťročia pred Orlandiovej narodením.
V roku 2018 vyvolali záujem médií kosti nájdené počas zemných prác na vatikánskom veľvyslanectve v Ríme. Médiá vtedy naznačovali, že mohli patriť Orlandiovej alebo Mirelle Gregoriovej, ďalšej tínedžerke, ktorá zmizla v tom istom roku. Testy DNA však boli negatívne.
Agentúra Reuters pripomenula, že polícia nikdy nevylúčila možnosť, že Orlandiová mohla byť obeťou únosu alebo zavraždená z dôvodov, ktoré nemajú spojitosť s Vatikánom. Tiež sa mohla stať obeťou obchodovania s ľuďmi.
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Tragédia v Novom Sade prvýkrát spojila študentov a odbory. Do ulíc vyšlo niekoľko tisíc ľudí.
(TASR)Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Waltz odchádza zo svojej funkcie po afére Signalgate.
(SITA)Juhokórejský vicepremiér a minister financií Čchoi Sang-mok podal demisiu a jeho rezort ju prijal.
(TASR)Štvrté kolo rokovaní medzi Washingtonom a Teheránom odložili z „logistických dôvodov“.
(TASR)Najmenej desať mŕtvych a viac než 30 zranených si vyžiadala hromadná nehoda na diaľnici na Filipínach.
(TASR)Harrisová v prvom rozsiahlejšom prejave od volebnej porážky vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu.
(TASR)Návrat rukojemníkov je veľmi dôležitý, no hlavným cieľom operácie je víťazstvo nad Hamasom, vyhlásil Netanjahu.
(TASR)Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)