Hlas chce zvýšiť kontrolu štátu nad strategickými energetickými podnikmi
Štát musí mať pod kontrolou strategické energetické podniky a nemal by byť odkázaný na vôľu zahraničných vlastníkov, povedal predseda Hlasu Peter Pellegrini.
Pripomenul, že USA a Nemecko vyčleňujú finančné prostriedky pre priemysel a ekonomiku, aby nedochádzalo k odlivu investícií a výrobných fabrík z ich krajín.
Petícia s požiadavkami
Slovenská republika musí podľa Pellegriniho taktiež urobiť všetko pre to, aby bola miestom, kde fabriky zostávajú a majú predvídateľné a stabilné podnikateľské prostredie.
Pellegrini informoval, že strana spustila petíciu, ktorú za týždeň podpísalo 90-tisíc ľudí v digitálnej podobe.
"Má za úlohu požiadať národ, aby dal mandát budúcej vládnej koalícii na to, aby pri vyjednávacom stole boli na stole požiadavky, pod ktoré sa podpíše značná časť obyvateľov tejto krajiny," povedal Pellegrini.
Preverenie privatizačných zmlúv
Jedna z požiadaviek je, aby budúca vláda dokázala zastaviť energetické a potravinové zdražovanie tým, že zvýši kontrolu a vplyv nad strategickými energetickými podnikmi a nebude sa spoliehať len na voľný trh.
Hlas si podľa slov Pellegriniho ctí súkromné vlastníctvo, ale trvá na tom, aby štát preveril všetky privatizačné zmluvy a ich plnenie.
Štát by mal zároveň podľa Hlasu zvýšiť základné imanie v týchto podnikoch a zvýšiť svoj podiel. "Môžeme hovoriť o odkúpení podielu od zahraničných majiteľov či o posilnení našich manažérskych práv," povedal Pellegrini. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Opaľovací krém rakovinu nespôsobuje, ale slnko áno. Chemička v podcaste Rutina vyvracia najväčšie mýty o SPF produktoch. (SME) Čítaj ďalej
Najkrajších kníh Slovenska je len 17, tento rok nebolo veľmi z čoho vyberať. Mnohí vydavatelia súťaž Bibiany bojkotovali.
(SME)Generálny prokurátor Žilinka považuje v prípade Bombica za dôležité, že prokurátor postupoval nestranne.
(TASR)Ústavný súd odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny čurillovcov, informoval minister vnútra.
(TASR)So Šimečkom rokujeme, s Gröhlingom chceme a s Matovičom je problém, hovorí Jaroslav Naď v Aréne.
Vlani dopadlo na Slovensko 330-tisíc ton saharského prachu. Kolóna ním naložených nákladiakov by mala 276 kilometrov.
(TASR)Bombic ukazoval extrémistické gesto ešte aj s putami na rukách, keď ho policajti brali do väzby.
(SME)Koľko nespratníkov dnes stojí Úradu vlády za to, aby sa staval na ich obranu? Bol to odkaz súdom. Píše Nataša Holinová.
(SME)