Taliban pozastavil vysielanie regionálneho rozhlasu pre ženy
Taliban pozastavil v Afganistane vysielanie regionálnej rozhlasovej stanice pre ženy, pretože údajne vysielala hudbu. Syanica Sada-e-banuwan (Hlas žien) bola jedinou stanicou, ktorá pokračovala vo svojej činnosti aj po nástupe Talibanu.
Podľa rozhlasovej stanice Hlas Ameriky (VoA) to možno považovať za pokus Talibanu zakázať ženám v provincii Badachšán na severovýchode Afganistanu, aby pracovali v médiách.
Mazuddín Ahmadi, ktorý je poverencom Talibanu pre médiá a kultúru v provincii Badachšán, v piatok pre VOA uviedol, že Hlas žien bol zatvorený, pretože "porušoval zásady".

"Opakovane sme im povedali, že vysielanie hudby je zakázané a nemali by ju vysielať," vyhlásil Ahmadi, pričom dodal, že vo vysielaní stanice sa hudba objavila aj počas prebiehajúceho pôstneho mesiaca ramadán.
Podľa Ahmadiho je zatvorenie stanice len "dočasné, a ak sa predstavitelia rádia zaručia, že nebudú vysielať hudbu," úrady mu umožnia opäť vysielať.
Hudbu počas ramadánu nevysielali
Vedúca rozhlasovej stanice Nadžia Sorošová pre miestnu televíznu stanicu TOLO News uviedla, že hudba bola odvysielaná omylom.
Iný miestny novinár v provincii, ktorý je oboznámený s prípadom a požiadal o zachovanie anonymity z obavy pred represiami, však pre VOA povedal, že programy rozhlasovej stanice neobsahovali žiadnu hudbu.
"Taliban tvrdil, že hudba sa vysielala, ale neuviedol, kedy a aký typ hudby sa vysielal," upozornil novinár.
Dodal, že ešte pred prevzatím moci Talibanom sa rozhlasové stanice v provincii Badachšán vyhýbali vysielaniu hudby počas ramadánu.
Novinárky radšej žijú v exile
Výbor na ochranu novinárov (CPJ) v piatok vyzval orgány Talibanu, aby skoncovali so zásahmi proti médiám v Afganistane a umožnili nezávislej rozhlasovej stanici Hlas žien pokračovať vo svojej práci.
Odkedy sa Taliban v auguste 2021 opäť ujal moci, zaviedol v Afganistane prísne obmedzenia médií a slobody prejavu. Médiá odvtedy pracujú v režime autocenzúry, alebo sú zatvorené z dôvodu ekonomických problémov.
Mnohí afganskí novinári, ktorí sa odmietajú podriadiť nariadeniam Talibanu, boli zadržaní, pričom niektorí z nich po svojom prepustení na slobodu hovorili o zneužívaní a mučení počas väzby. Veľa afganských novinárov z krajiny ušlo a žije v exile. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Čína zrušila sankcie uvalené na piatich súčasných a bývalých europoslancov vrátane Miriam Lexmann.
(TASR)Bielorusko prepustilo amerického občana, ktorého v krajine odsúdili za pokus o vraždu Lukašenka.
(TASR)Odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí.
(TASR)Brazílska mníška zomrela vo veku 116 rokov. Canabarrovú Lucasovú považovali za najstaršieho človeka na svete.
(TASR)Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na hodinách sexuálnej výchovy.
(TASR)Vláda Konžskej demokratickej republiky vyzvala Senát, aby vydal exprezidenta Kabilu na trestné stíhanie.
(TASR)Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej