Kritické sektory je nutné brániť pred zneužitím Čínou, vyhlásila šéfka Európskej komisie
EÚ musí byť pripravená ochrániť svoj obchod a investície, ktoré by mohla Čína využiť na svoje bezpečnostné a vojenské účely, povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Dodala, že je dôležité zabrániť tomu, aby sa „citlivé technológie“, ktoré by sa mohli použiť pri bezpečnostných zásahoch alebo na obmedzenie ľudských práv, dostali do rúk Pekingu.
Lepšia obrana pre kritické sektory
Meniaca sa politika Číny si podľa Von der Leyenovej „môže vyžadovať, aby sme vyvinuli nové obranné nástroje pre niektoré kritické sektory.“
„Tam, kde nemožno vylúčiť účely dvojakého použitia alebo tam, kde môžu byť zapojené ľudské práva, bude potrebné jasne určiť, či sú investície alebo vývoz v našich vlastných bezpečnostných záujmoch,“ skonštatovala na podujatí think tankov European Policy Centre a Mercator Institute for China Studies.
Proti zneužitiu kapitálu a znalostí
EÚ by mala zamerať svoju obranu na „citlivé oblasti špičkových technológií“, ako je mikroelektronika, kvantová výpočtová technika, robotika, umelá inteligencia a biotechnologický sektor.
„Musíme zabezpečiť, aby sa kapitál, odbornosť a znalosti našich spoločností nepoužívali na posilnenie vojenských a spravodajských schopností tých, ktorí sú tiež systémovými rivalmi,“ prízvukovala tiež šéfka eurokomisie.
Podľa nej je potrebné sa pozrieť, „kde sú medzery v našom súbore nástrojov, ktoré umožňujú únik nových a citlivých technológií prostredníctvom investícií v iných krajinách“.
Dôraz by sa mal klásť na technológie, ktoré „môžu viesť k rozvoju vojenských spôsobilostí, ktoré predstavujú riziko pre národnú bezpečnosť“, dodala.
Von der Leyenová sa tak vyjadrila pred svojou plánovanou cestou do Číny, ktorú by mala absolvovať na budúci týždeň.
EÚ chce udržať vzťahy s Čínou
Na budúci týždeň pricestujú do Číny aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý sa zúčastní na niektorých podujatiach ako aj Von der Leyenová, i španielsky premiér Pedro Sánchez, ktorého pozval čínsky prezident Si Ťin-pching.
EÚ v súčasnosti prehodnocuje svoje často nepokojné vzťahy s Čínou, najmä vo svetle podpory Pekingu ruskej vojne proti Ukrajine. Von der Leyenová však povedala, že je dôležité neprerušiť politické, ekonomické alebo vedecké väzby s takýmto „dôležitým obchodným partnerom“. (SITA)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Najmenej desať mŕtvych a viac než 30 zranených si vyžiadala hromadná nehoda na diaľnici na Filipínach.
(TASR)Harrisová v prvom rozsiahlejšom prejave od volebnej porážky vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu.
(TASR)Návrat rukojemníkov je veľmi dôležitý, no hlavným cieľom operácie je víťazstvo nad Hamasom, vyhlásil Netanjahu.
(TASR)Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Svetu dochádza hélium. Ani novoobjavené zásoby nemusia v budúcnosti stačiť.
(SME)V sudánskom štáte Severný Darfúr zahynulo iba za posledné tri týždne najmenej 542 civilistov.
(TASR)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Hasiči druhý deň bojujú s rozsiahlymi požiarmi v okolí Jeruzalema. Situácia sa na niektorých miestach zlepšila.
(TASR)