Slovnaft sa obrátil na prezidentku v súvislosti s extra zdanením
Spoločnosť Slovnaft sa obrátila na prezidentku v súvislosti s extra zdanením za ruskú ropu. Žiada ju o preskúmanie prijatej novely, ktorá rafinérii vyrúbila 70-percentný solidárny príspevok z nadmerného zisku za tento rok.
Rafinéria očakáva aj stratové roky
Bratislavská rafinéria považuje novelu zákona za neprijateľnú, nespravodlivú, diskriminačnú a poškodzujúcu záujmy Slovenska. Slovnaft hovorí až o ukončení výroby palív na Slovensku.
„Schválený zákon môže vo svojich dôsledkoch reálne znamenať ukončenie výroby palív na Slovensku, keďže v neprimeranom a ničím neodôvodnenom rozsahu odčerpáva z nášho podniku hotovosť, ktorá by mohla byť v budúcnosti využitá na preklenutie tých rokov, keď náš podnik vykáže straty. Aj počas stratových rokov by však Slovnaft mal pokračovať vo svojich investičných aktivitách v záujme zachovania výroby a zabezpečenia ropnej stability na Slovensku,“ píše sa v liste spoločnosti Slovnaft prezidentke.
Priamy politický útok na súkromný podnik
Slovnaft vníma schválený zákon ako priamy útok časti politického spektra na súkromný podnik strategického významu, ktorý má mimoriadny multiplikačný dopad na množstvo dodávateľov, príjmy domácností, a následne aj na verejné financie.
Prezidentka už obdobný postup vrátenia zákona uplatnila pri inej energetickej spoločnosti.
Slovnaft silno deklaruje, že musí vykonať investície, na ktoré potrebuje zdroje.

Investície jednak podľa bratislavskej rafinérie vyplývajú zo sankčných mechanizmov EÚ v súvislosti s vojnou na Ukrajine, a tiež nadväzujú na politiku Green Deal.
„Odčerpanie týchto investičných zdrojov cez mimoriadne zdanenie Slovnaft existenčne ohrozí,“ zdôraznila rafinéria, podľa ktorej vládne strany, vrátane OĽaNO, svojím opätovným hlasovaním, respektíve nehlasovaním v parlamente, de facto naďalej podporujú masívny vývoz kapitálu mimo hraníc Slovenska.
Klesne konkurencieschopnosť
Poslanci NR SR navyše podľa Slovnaftu nijakým spôsobom nezdôvodnili opodstatnenosť výšky schváleného solidárneho príspevku a vôbec neposúdili jeho možný dosah na jedinú slovenskú rafinériu. EÚ stanovila sadzbu solidárneho príspevku na úrovni minimálne 33 percent z nadmerných ziskov.
„Sadzbu 70 percent preto nemožno považovať za adekvátnu. Takáto sadzba mimoriadne znevýhodňuje domácu rafinériu z hľadiska jej medzinárodnej konkurencieschopnosti, a to aj preto, že od 60 do 90 percent tržieb z predaja rôznych výrobkov, ktoré majú byť tiež predmetom osobitného zdanenia, pochádza z predaja v zahraničí,“ upozornil Slovnaft.
Pre porovnanie, na rakúsku rafinériu sa uplatňuje sadzba na úrovni 40 percent za obdobie 1,5 roka – od 1. 7. 2022 do konca roku 2023.
„Rakúska rafinéria si pritom môže túto sadzbu znížiť na odporúčaných minimálnych 33 percent, ak preukáže vykonanie zelených investícií.
„Z tohto porovnania jasne vyplýva, že v rámci priameho konkurenčného boja dvoch krajín a dvoch rafinérií Slovensko v skutočnosti prehrá, pretože slovenská rafinéria nebude môcť vykonať také investície, vrátane investícií do ekologizácie výroby, ako sa to udeje u susedov,“ konštatoval Slovnaft.
Balančný výrobca
Slovnaft upozorňuje aj na skutočnosť, že v prípade zastavenia výroby v bratislavskej rafinérii v nejakom momente v budúcnosti nebude môcť byť slovenský trh zásobovaný zo zahraničia.
„Všetky okolité krajiny, s výnimkou Maďarska, sú totiž nesebestačné vo výrobe najviac žiadaného paliva, motorovej nafty. Práve Slovnaft doteraz pôsobil ako jediný tzv. balančný výrobca, ktorý nesúlad dopytu a ponuky na celom regionálnom trhu svojou výrobnou a predajnou činnosťou vyrovnával,“ uviedla rafinérka v liste.
Slovnaft považuje prijatú úpravu zákona o solidárnom príspevku za dlhodobo poškodzujúcu Slovensko v rôznych aspektoch.
„Od hrozby zastavenia výroby motorových palív, cez zásadné zníženie dôveryhodnosti Slovenska v očiach investorov vzhľadom na vysokú nepredvídateľnosť podnikateľského prostredia, až po hrozbu obmedzenia hospodárskeho rozvoja národnej ekonomiky, zamestnanosti a životnej úrovne občanov Slovenska,“ uzavrela bratislavská rafinéria. (SITA)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Európska únia sa pripravuje na možnosť neúspešných rokovaní so Spojenými štátmi, tvrdí eurokomisár Šefčovič.
(TASR)Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil čínsky minister zahraničia.
(TASR)Delegácia amerického súkromného sektora navštívi tento týždeň Grónsko, plánuje preskúmať investičné príležitosti.
(TASR)Americký technologický gigant Microsoft sa zaviazal vzťahu k zákazníkom dodržiavať pravidlá Únie.
(TASR)Bývanie v Rakúsku vyjde na hypotéku lacnejšie než na Slovensku. Treba sa však pripraviť na poplatky, ktoré nepoznáme.
(Index)Wizz Air výrazne zdražuje vernostný program. Ak si členstvo nezrušíte, naúčtuje vám nový poplatok.
(Closer)Odborári vyzývajú na systémové zmeny na zabezpečenie dôstojnej budúcnosti zamestnancov na Slovensku.
(TASR)Americká ekonomika v prvom štvrťroku klesla, medziročne o 0,3 percenta. Ide o jej prvý pokles za tri roky.
(TASR)