Bývalý taiwanský prezident pricestoval do Číny. Navštívi ju ako prvý líder Taiwanu za viac než 70 rokov
Bývalý taiwanský prezident Ma Jing-ťiou pricestoval do Číny. Taiwanská vládnuca strana jeho cestu označila za poľutovaniahodnú, ide o prvú návštevu súčasného alebo bývalého lídra Taiwanu v Číne za viac než 70 rokov.
Ma v pondelok popoludní priletel do Šanghaja, kde ho privítali predstavitelia miestnych úradov a čínskej vlády. Na návšteve pevninskej Číny bude do 7. apríla, pričom neabsolvuje žiadne oficiálne stretnutia.
"Som presvedčený, že zlepším atmosféru naprieč (Taiwanským) prielivom prostredníctvom entuziastických interakcií s mladými ľuďmi," povedal 73-ročný exprezident pred odletom.
Vládnuca Demokratická pokroková strana taiwanskej prezidentky Cchaj Jing-wen obvinila Maa z podpory Pekingu v spojitosti s Taiwanom.
"Mali by sme byť viac jednotní...je však poľutovaniahodné, že strana Kuomintang stojí po boku čínskych komunistov a exprezident Ma nerešpektuje verejný nesúhlas s návštevou Číny v tomto období," uviedla DPP. Ma je členom opozičnej nacionalistickej KMT, prezidentom bol v rokoch 2008-2016.
V tom období boli vzťahy s pevninskou Čínou priaznivé a v roku 2015 sa Ma stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Odstúpil však v roku 2016 po protestoch na Taiwane proti návrhu obchodnej dohody s Čínou.
Taiwan s približne 23 miliónmi obyvateľov má demokratickú vládu a nikdy nebol súčasťou komunistickej Čínskej ľudovej republiky založenej v roku 1949.
Peking ho však považuje za súčasť svojho územia v rámci politiky jednej Číny a hrozí, že ho v prípade potreby obsadí použitím vojenskej sily. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Bolívijská prokuratúra obvinila z terorizmu bývalého veliteľa armády za júnový pokus o prevrat.
(TASR)Bizarné AI obrázky s názvom italian brainrot pobláznili svet. Neunikli im ani Fico či Pellegrini.
(Closer)Spojené štáty schválili predaj vojenského vybavenia pre Spojené arabské emiráty v hodnote 1,4 miliardy dolárov.
(TASR)Vyše 16-tisíc Ukrajincov zmizlo v ruských väzeniach. Niektorých zatvárajú aj do klietok so psami a neustále ich bijú.
(SME)Bulharsko spustilo monitorovanie svojej hranice s Tureckom pomocou moderných dronov, ide o súčasť dohody.
(TASR)Egypt získal od Spojených štátov naspäť 25 vzácnych artefaktov, vrátené boli po trojročnom úsilí o ich nájdenie.
(TASR)Sopka Kanlaon na Filipínach vychrlila popol do výšky približne troch kilometrov nad kráterom, láva spôsobila požiare.
(SITA)India aj Pakistan majú jadrové zbrane. A znovu na seba útočili. Svet sa obáva, či konflikt neprerastie do veľkej vojny. Čítaj ďalej