Hrdinovi z Hotela Rwanda skrátili 25-ročný trest, v sobotu ho prepustia
Rwandské úrady zmiernili 25-ročný väzenský trest pre Paula Rusesabaginu, ktorému sa pripisujú zásluhy za záchranu stoviek životov počas genocídy a ktorého príbeh inšpiroval film Hotel Rwanda. Prepustiť by ho mali už v sobotu.
Paul Rusesabagina, známy pod prezývkou hrdina z "Hotela Rwanda", ktorý je belgickým občanom a držiteľom americkej Zelenej karty, bol v roku 2021 odsúdený za údajný terorizmus na 25 rokov väzenia. Tento verdikt vyvolal medzinárodné pobúrenie a na jeho prepustenie vyzývali aj Spojené štáty.
Hovorkyňa rwandskej vlády Yolande Makolová v piatok oznámila, že 68-ročnému Rusesabaginovi, ktorého zdravie sa vo väzení zhoršuje, bol "zmiernený" trest na základe prezidentského nariadenia v reakcii na podanú žiadosť o milosť.
Podľa hovorkyne pri riešení prípadu zohrali dôležitú úlohu Spojené štáty a Katar. Rwandský prezident Paul Kagame pred necelými necelými dvoma týždňami avizoval, že celý prípad bude opätovne preskúmaný.

Známeho rwandského aktivistu a opozičného politika Paula Rusesabaginu odsúdili za údajný terorizmus pre údajné napojenie na ozbrojenú skupinu, ktorá vystupovala proti autoritatívnemu prezidentovi Kagamemu. On a jeho podporovatelia, rovnako ako obhajcovia ľudských práv, označili celý proces voči nemu za nespravodlivý a politicky motivovaný. Obžaloba pre neho žiadala až doživotný trest.
Rodinní príslušníci dlhodobo upozorňujú na to, že Rusesabaginov stav sa vo väzení zhoršuje, a vyjadrujú obavy, že by mohol zomrieť. Podľa ich tvrdení mu vo väznici odopierajú potrebnú liečbu a je vystavený psychologickému mučeniu a sociálnej izolácii. Dvadsaťpäťročný trest mu vlani v máji potvrdil aj odvolací súd.
Paula Rusesabaginu, bývalého manažéra hotela Hôtel des Mille Collines v Kigali, preslávil hollywoodsky film z roku 2004 o tom, ako zachránil vyše 1 200 ľudí, ktorí počas genocídy v Rwande našli útočisko v jeho hoteli. Genocída v Rwande si v roku 1994 vyžiadala viac než 800-tisíc obetí, väčšinu z nich tvorili príslušníci etnickej menšiny Tutsiov.
Samotný Rusesabagina, príslušník etnika Hutuov, sa neskôr stal kritikom rwandského prezidenta a dlhodobo poukazoval na porušovanie ľudských práv jeho režimom. Od roku 1996 žil v exile v USA a Belgicku. Zadržali ho v auguste 2020 po tom, ako lietadlo, ktorým letel do Burundi, pristálo v rwandskom Kigali. Rusesabaginovi stúpenci to označili za únos. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Hasiči druhý deň bojujú s rozsiahlymi požiarmi v okolí Jeruzalema. Situácia sa na niektorých miestach zlepšila.
(TASR)Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Trump povedal Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.
(TASR)V Osake zadržali vodiča, ktorý autom úmyselne narazil do siedmich detí. Muž sa priznal k obvineniam.
(TASR)Juhokórejský dočasný prezident a premiér Han Tok-su podal demisiu. Očakáva sa, že vstúpi do volieb.
(TASR)Čína zrušila sankcie uvalené na piatich súčasných a bývalých europoslancov vrátane Miriam Lexmann.
(TASR)