Spor o zákaz spaľovacích motorov od roku 2035 rozdeľuje EÚ
Spor o zákaz spaľovacích motorov od roku 2035 rozdeľuje členské štáty EÚ. Dohodu s europarlamentom ohrozili požiadavky vznesené predovšetkým nemeckou vládou, aby boli zo zákazu vyňaté vozidlá používajúce syntetické palivá.
Nemecko má podporu viacerých členských štátov EÚ vrátane Slovenska. Argumentujú, že e-palivá sa dajú vyrábať pomocou obnoviteľnej energie a uhlíka zachyteného zo vzduchu.
Odporcovia zákazu spaľovacích motorov by mohli v Rade EÚ vytvoriť blokačnú menšinu, upozornil europeannewsroom.com.
Za schválenie zákazu spaľovacích motorov by sa muselo v Rade EÚ vysloviť 15 z 27 členských štátov EÚ, ktoré spolu tvoria najmenej 65 percent celkového počtu obyvateľov únie.
Najľudnatejšou krajinou európskeho bloku je Nemecko a bez jeho súhlasu je dosiahnutie potrebnej väčšiny nepravdepodobné. Švédske predsedníctvo EÚ sa preto rozhodlo utorkové hlasovanie odložiť.
Nemecký minister dopravy Volker Wissing minulý týždeň opäť pohrozil, že Berlín zákaz nepodporí. Argumentoval, že Európska komisia doteraz nepredložila návrh legislatívy, ktorá by umožnila registrovať autá poháňané klimaticky neutrálnymi palivami aj po roku 2035.
Nemecký kancelár Olaf Scholz doplnil, že jeho vláda je v tejto otázke jednotná. Nemecko sa môže opierať o podporu Talianska a Poľska, ktoré sú v EÚ treťou, respektíve piatou najľudnatejšou krajinou.
Plánovaný zákaz spaľovacích motorov je súčasťou širšieho balíka opatrení v boji proti klimatickej zmene, ktoré sú obsiahnuté v tzv. Európskej zelenej dohode. Dohodli sa na ňom už vlani v októbri.
EÚ si v jej rámci predsavzala znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 najmenej o 55 % v porovnaní s rokom 1990. Do roku 2050 by sa EÚ mala stať klimaticky neutrálnou. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Harrisová v prvom rozsiahlejšom prejave od volebnej porážky vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu.
(TASR)Návrat rukojemníkov je veľmi dôležitý, no hlavným cieľom operácie je víťazstvo nad Hamasom, vyhlásil Netanjahu.
(TASR)Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Svetu dochádza hélium. Ani novoobjavené zásoby nemusia v budúcnosti stačiť.
(SME)V sudánskom štáte Severný Darfúr zahynulo iba za posledné tri týždne najmenej 542 civilistov.
(TASR)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Hasiči druhý deň bojujú s rozsiahlymi požiarmi v okolí Jeruzalema. Situácia sa na niektorých miestach zlepšila.
(TASR)Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej