Stav slobody vo svete stále klesá, na Slovensku je problémom korupcia
V Peru a Burkine Faso došlo vlani k zhoršeniu celkového stavu slobody. Avšak mnohé ďalšie štáty zaznamenali zlepšenie podmienok, čo dáva nádej v boji proti autoritárstvu. Vyplýva to z najnovšej správy mimovládnej organizácie Freedom House.
V dokumente zverejnenom na internetovej stránke organizácie sa uvádza, že z celosvetového hľadiska sa stav slobody zhoršuje už 17. rok po sebe. K zhoršeniu v oblasti slobody došlo aj v Rusku, Nikarague, Salvádore a Maďarsku.
Status slobodnej krajiny dostalo aj Slovensko
Peru, kde bol vlani odvolaný prezident Pedro Castillo po pokuse rozpustiť parlament a vládnuť prostredníctvom výnosov, bolo presunuté zo skupiny slobodných krajín do skupiny čiastočne slobodných. Burkina Faso, ktorá zažila dva prevraty v roku 2022, bola zaradená do skupiny neslobodných krajín.

Kolumbia a Lesotho boli preklasifikované z čiastočne slobodných krajín na slobodné. Autori správy zaznamenali zlepšenie v oblasti slobody aj v ďalších krajinách vrátane Slovinska, Kosova, Kene, Malajzie, Filipín a Zambie.
Status slobodnej krajiny za rok 2022 dostalo 84 zo 195 krajín vrátane Slovenska. Celkovo v 34 krajinách zaznamenal Freedom House zlepšenie v oblasti politických práv a občianskych slobôd v porovnaní s 35 krajinami, kde nastalo zhoršenie podmienok, čo podľa organizácie signalizuje možné spomalenie poklesu stavu slobody vo svete.
Trápi nás korupcia
Na Slovensku autori správy vyzdvihli pravidelné parlamentné voľby a pokojné odovzdávanie moci medzi súperiacimi politickými stranami. Zatiaľ čo občianske slobody sú podľa Freedom House vo všeobecnosti chránené, demokratické inštitúcie brzdí zakorenená diskriminácia Rómov a rastúca politická nevraživosť voči migrantom a utečencom. Problémom zostáva aj politická korupcia, píše sa v správe.
Zo všetkých ukazovateľov, ktoré Freedom House používa na hodnotenie politických práv a občianskych slobôd v jednotlivých krajinách, najväčšie obmedzovanie od roku 2005 zaznamenali v oblasti slobody médií a slobody prejavu.
Novinári čelia neustálym útokom zo strany autokratov a ich priaznivcov a zároveň nemajú dostatočnú ochranu pred zastrašovaním a násilím dokonca ani v niektorých demokratických krajinách. V správe sa uvádza, že v roku 2022 sloboda médií bola pod tlakom v najmenej 157 krajinách a územiach. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Tragédia v Novom Sade prvýkrát spojila študentov a odbory. Do ulíc vyšlo niekoľko tisíc ľudí.
(TASR)Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Waltz odchádza zo svojej funkcie po afére Signalgate.
(SITA)Juhokórejský vicepremiér a minister financií Čchoi Sang-mok podal demisiu a jeho rezort ju prijal.
(TASR)Štvrté kolo rokovaní medzi Washingtonom a Teheránom odložili z „logistických dôvodov“.
(TASR)Najmenej desať mŕtvych a viac než 30 zranených si vyžiadala hromadná nehoda na diaľnici na Filipínach.
(TASR)Harrisová v prvom rozsiahlejšom prejave od volebnej porážky vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu.
(TASR)Návrat rukojemníkov je veľmi dôležitý, no hlavným cieľom operácie je víťazstvo nad Hamasom, vyhlásil Netanjahu.
(TASR)Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)