Čínska armáda denne vysiela smerom k Taiwanu približne desať lietadiel
Taiwan musí byť v pohotovosti pred možným vstupom čínskej armády do blízkosti taiwanského územia, upozornil taiwanský minister obrany Čchiou Kuo-čeng.
Čína v uplynulých rokoch zvýšila vojenské aktivity v Taiwanskom prielive, pričom jej lietadlá prakticky denne prenikajú do taiwanskej zóny protivzdušnej obrany (ADIZ).
Pekingu sa nepáči spojenectvo s USA
Taiwan však zatiaľ nezaznamenal incident, pri ktorom by čínska armáda vstúpila do jeho priľahlej zóny. Ide o pásmo široké 24 námorných míľ (44,4 kilometra) od taiwanského pobrežia.
Minister obrany v parlamente povedal, že Tchaj-pej zvýšil vojenskú spoluprácu s Washingtonom, čo sa Pekingu nepáči. Čínska armáda si preto môže nájsť zámienky na vstup do oblastí v blízkosti taiwanského vzdušného priestoru a teritoriálnych vôd.
Dodal, že čínske sily môžu "náhle vstúpiť" do taiwanskej priľahlej zóny a priblížiť sa k teritoriálnym vodám, ktoré predstavujú pásmo široké 12 námorných míľ od pobrežia.
"To, že o tom hovorím tento rok znamená, že sa na to pripravujú. Pri pohľade do budúcnosti by použili silu, ak by naozaj museli," uviedol Čchiou.
Taiwan očakáva problémy
Peking sa podľa jeho slov snaží "robiť problémy pod určitými zámienkami". Medzi ne môžu patriť i návštevy zahraničných predstaviteľov na Taiwane, či vojenská spolupráca s inými krajinami.
Minister povedal, že čínska armáda denne vysiela smerom k Taiwanu približne desať lietadiel alebo lodí, pričom niektoré z nich prekročia aj stredovú líniu - neoficiálnu, no kedysi do značnej miery dodržiavanú hranicu, ktorá vedie stredom Taiwanského prielivu oddeľujúceho Taiwan a Čínu.
Taiwan má od roku 1949 nezávislú vládu, Čína ho však stále považuje za súčasť svojho územia.
Komunistická vláda v Pekingu vlani pohrozila, že nebude tolerovať "separatistické aktivity" a v nevyhnutnom prípade nevylúčila ani vojenský zásah na ostrove.
Taiwanská demokraticky zvolená vláda tvrdí, že iba obyvatelia Taiwanu majú právo rozhodovať o svojej budúcnosti. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Návrat rukojemníkov je veľmi dôležitý, no hlavným cieľom operácie je víťazstvo nad Hamasom, vyhlásil Netanjahu.
(TASR)Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Svetu dochádza hélium. Ani novoobjavené zásoby nemusia v budúcnosti stačiť.
(SME)V sudánskom štáte Severný Darfúr zahynulo iba za posledné tri týždne najmenej 542 civilistov.
(TASR)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Hasiči druhý deň bojujú s rozsiahlymi požiarmi v okolí Jeruzalema. Situácia sa na niektorých miestach zlepšila.
(TASR)Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej