Južná Kórea odškodní obete nútených prác počas okupácie Japonskom
Juhokórejská vláda navrhla odškodnenie obetí nútených prác z obdobia okupácie Japonskom v rokoch 1910 - 1945 prostredníctvom verejného fondu namiesto priamej účasti japonských firiem. Návrh sa týka 15 Kórejčanov.
Návrh zverejnený ministerstvom zahraničných vecí sa týka odškodnenia 15 Kórejčanov, ktorí v roku 2018 vyhrali súdny spor s japonskými firmami Mitsubishi Heavy Industries a Nippon Steel.
Z darov zo súkromného sektora
Juhokórejský najvyšší súd im nariadil, aby žalujúcim alebo ich rodinám zaplatili kompenzácie.
Japonská strana i obe firmy však odmietli tieto verdikty rešpektovať. Argumentovali, že všetky otázky týkajúce sa kompenzácií už boli vyriešené dohodou z roku 1965 o normalizácii bilaterálnych diplomatických vzťahov.
Následne došlo k redukcii obchodných vzťahov oboch krajín a Soul pohrozil, že odstúpi aj od dohody o zdieľaní spravodajských informácií.
V rámci navrhovaného riešenia bude Fond pre obete nútenej mobilizácie, patriaci pod ministerstvo vnútra, získavať "dobrovoľné" dary od súkromného sektora.
Odškodnenie iných žalobcov, ktorí vyhrajú prebiehajúce spory, sa má vyplácať z fondu založeného v roku 2014.
Očakáva sa, že vláda sa bude snažiť získať dary od juhokórejských spoločností, ktoré profitovali z bilaterálnej dohody z roku 1965, ako sú napríklad oceliarne POSCO.
Obe susedné krajiny viedli v priebehu posledných mesiacov niekoľko kôl oficiálnych rozhovorov o tejto citlivej záležitosti. Predbežne sa dohodli na založení fondu, ktorý bude uhrádzať štipendiá pre študentov, uviedol informovaný zdroj.
Okupácia trvala 35 rokov
Japonská vláda opatrenia oznámené juhokórejskou vládou ocenila ako "snahu o obnovenie dobrých vzťahov" medzi oboma krajinami, ktoré sa zhoršili v dôsledku rozsudku z roku 2018, povedal novinárom japonský minister zahraničných vecí Jošimasa Hajaši.
Oficiálny návrh juhokórejskej vlády na odškodnenie obetí ocenil aj americký prezident Joe Biden a označil ho za novú kapitolu spolupráce a partnerstva medzi dvomi blízkymi spojencami Spojených štátov.
Južná Kórea a Japonsko sú dôležitými spojencami USA. Ich spor brzdil doterajšie snahy USA o vytvorenie spojenectva proti narastajúcej bezpečnostnej hrozbe zo strany Severnej Kórey.
Podľa údajov Soulu počas 35-ročnej okupácie Japonsko na nútené práce zneužívalo približne 780 000 Kórejčanov, pričom do tohto počtu nie sú zahrnuté tzv. ženy-utešiteľky, ktoré boli prinútené poskytovať v nevestincoch svoje služby japonským vojakom. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Waltz odchádza zo svojej funkcie po afére Signalgate.
(SITA)Juhokórejský vicepremiér a minister financií Čchoi Sang-mok podal demisiu a jeho rezort ju prijal.
(TASR)Štvrté kolo rokovaní medzi Washingtonom a Teheránom odložili z „logistických dôvodov“.
(TASR)Najmenej desať mŕtvych a viac než 30 zranených si vyžiadala hromadná nehoda na diaľnici na Filipínach.
(TASR)Harrisová v prvom rozsiahlejšom prejave od volebnej porážky vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu.
(TASR)Návrat rukojemníkov je veľmi dôležitý, no hlavným cieľom operácie je víťazstvo nad Hamasom, vyhlásil Netanjahu.
(TASR)Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Svetu dochádza hélium. Ani novoobjavené zásoby nemusia v budúcnosti stačiť.
(SME)