Príjmy Ruska z vývozu ropy a plynu klesli v januári o takmer 40 percent
Príjmy Ruska z vývozu ropy a plynu klesli v januári o takmer 40 percent, čo je dôsledok sankcií západných štátov voči Rusku po útoku na Ukrajinu, uviedla Medzinárodná agentúra pre energetiku.
Agentúra poukázala na zákaz dovozu ruskej ropy a ropných produktov zo strany Európskej únie či zavedenie cenových stropov.
Sankcie dosahujú cieľ
Podľa najnovších údajov agentúry ruské príjmy z vývozu ropy a plynu dosiahli v januári 18,5 miliardy USD (17,42 miliardy eur). To je o 38 percent menej než Rusko zaznamenalo za rovnaký mesiac pred rokom.
Vtedy jeho príjmy z exportu ropy a plynu dosiahli približne 30 miliárd USD.
Ako povedal generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre energetiku Fatih Birol, ukazuje sa, že sankcie Západu dosiahli svoj cieľ.
Príjmy Moskvy sa znížili, pričom trhy sa podarilo stabilizovať. Navyše, Birol predpokladá, že v ďalšom období to bude mať Rusko ešte zložitejšie.
"Očakávame, že rozsah poklesu príjmov Moskvy z vývozu ropy a plynu bude v nasledujúcich mesiacoch ešte výraznejší. Ďalšie zrýchlenie poklesu by malo potom prísť v strednodobom horizonte, keďže Rusko nebude mať prístup k technológiám a investíciám," uviedol Birol pre Reuters.
Európa výrazne pokročila v odklone od ruských palív
Ruská federácia je vysoko závislá od príjmov z predaja ropy a zemného plynu, ktoré tvoria základ financovania rozpočtových výdavkov. Minulý rok dosiahli spomínané príjmy 11,6 bilióna rubľov, v prepočte 154,68 miliardy USD.
Na druhej strane Európa, ktorá bola v minulých rokoch zasa vysoko závislá od ruských dodávok energetických surovín, sa usiluje z tejto závislosti vymaniť. Ako Birol dodal, krajiny Európskej únie urobili vlani v oblasti energetickej bezpečnosti výrazný pokrok.
Riziká plynovej krízy
Upozornil však, že riziká stále pretrvávajú a štáty EÚ nesmú pri šetrení energiami poľaviť a naďalej musia tvrdo pracovať na zabezpečení dodávok na nadchádzajúce obdobie.
Úsilie Európy zabezpečiť si dodávky plynu na ďalšiu zimu môže totiž ohroziť rastúci dopyt zo strany Číny, ako aj prípadné rozhodnutie Moskvy zastaviť aj zvyšné dodávky plynu, ktoré do Európy ešte stále posiela.
"Máme dosť dôvodov na to, aby sme pokračovali v rovnakom nasadení ako v minulom roku," povedal v súvislosti so zabezpečovaním energetických zásob na ďalšiu sezónu šéf IEA. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Ceny ropy zaznamenali najprudší mesačný pokles za takmer 3,5 roka. Saudi totiž plánujú zvýšiť ťažbu.
(TASR)Rozsiahly výpadok elektrickej energie v Španielsku spôsobil hospodárske škody vo výške približne 1,6 miliardy eur.
(TASR)Spojené štáty uvalili sankcie na sedem spoločností zapojených do predaja iránskej ropy.
(SITA)Európska únia sa pripravuje na možnosť neúspešných rokovaní so Spojenými štátmi, tvrdí eurokomisár Šefčovič.
(TASR)Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil čínsky minister zahraničia.
(TASR)Delegácia amerického súkromného sektora navštívi tento týždeň Grónsko, plánuje preskúmať investičné príležitosti.
(TASR)Americký technologický gigant Microsoft sa zaviazal vzťahu k zákazníkom dodržiavať pravidlá Únie.
(TASR)Bývanie v Rakúsku vyjde na hypotéku lacnejšie než na Slovensku. Treba sa však pripraviť na poplatky, ktoré nepoznáme.
(Index)