Jedenásť štátov Únie sa dohodlo na posilnení spolupráce v oblasti jadrovej energie
Jedenásť členských štátov Európskej únie prisľúbilo posilnenie spolupráce v oblasti jadrovej energie, ktorá podľa nich pomôže Európe odkloniť sa od fosílnych palív.
Bulharsko, Chorvátsko, Česká republika, Fínsko, Francúzsko, Maďarsko, Holandsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko sa dohodli na "podpore nových projektov" popri existujúcich jadrových elektrárňach, uvádza sa vo vyhlásení.
"Jadrová energia je jedným z mnohých nástrojov na dosahovanie našich klimatických cieľov, výrobu elektriny a na uspokojenie dopytu spotrebiteľov a bezpečnosť dodávok," uviedli.
Francúzsko presadzuje užšie väzby
Ministri z 11 krajín Únie v Štokholme posudzovali tiež možnosti ďalšej vedeckej spolupráce v oblasti jadrovej energie a zdieľania najlepších postupov pri riešení otázok bezpečnosti.
Francúzsko, ktoré sa dlho spolieha na jadrovú, presadzuje vybudovanie užších väzieb v EÚ v oblasti jadrovej energie.
Pred stretnutím ministrov EÚ uviedla kancelária ministerky pre ekologickú transformáciu Agnés Pannier-Runacherovej, že cieľom Francúzska je "vytvoriť jadrovú alianciu".
Paríž verí, že jadrová energia môže pomôcť krajine a Európe dosiahnuť klimatické ciele, najmä pri produkcii "zeleného" vodíka pre dopravu a priemysel.
Niektoré krajiny sú proti
Táto otázka však rozdelila Európu a niekoľko štátov EÚ je ostro proti, na čele s Nemeckom a Španielskom.
Rakúsko, Nemecko a Luxembursko zároveň v Štokholme opätovne potvrdili svoj nesúhlas s rozvojom jadrovej energie v Európe.
"Ak chceme vyhrať preteky proti klimatickým zmenám, musíme byť rýchli," povedal v pondelok luxemburský minister energetiky Claude Turmes a dodal, že výstavba nových jadrových elektrární bude trvať 15 rokov.
EÚ v súčasnosti diskutuje o reforme trhu s elektrinou, ktorá tiež rozdelila blok. Francúzsko odporúča dlhodobé energetické zmluvy za garantované ceny, ktoré by prospeli výrobe z jadra, zatiaľ čo Nemecko je rázne proti takémuto kroku.
Hirman navštívil výrobný závod
Bez cenovo a fyzicky dostupnej elektriny nebudeme schopní udržať a rozvíjať európsku priemyselnú základňu, vrátane inovatívnych závodov, ako sú továrne na batérie do elektrických áut.
Na separátnom rokovaní krajín orientovaných na jadrovú energetiku to uviedol dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman. Bez jadrovej energie sa podľa Hirmana nezaobídeme.
Hirman využil rokovanie vo Švédsku aj na návštevu výrobného závodu jadrového paliva spoločnosti Westinghouse, ktorý má licencie na výrobu troch druhov jadrového paliva. Spoločnosť ministrovi predstavila proces výroby jadrového paliva pre reaktory typu VVER 440, ktoré využíva aj Slovensko.
"Predmetom diskusie bola aj možnosť dodávok jadrového paliva pre jadrové reaktory na Slovensku," dodala hovorkyňa Pavlusík. Slovensko doposiaľ využíva jadrové palivo ruskej výroby od spoločnosti TVEL. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Opozičné hnutie PS vyzýva premiéra Fica a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň.
(TASR)Ani jeden z argumentov o kritike EÚ nemôže slúžiť na to, aby sme hazardovali s budúcnosťou Slovenska, vyhlásil Raši.
(TASR)Naše členstvo v EÚ má dnes oveľa silnejší zmysel, hodnotu aj perspektívu, vyhlásil prezident. Upozornil aj na nedostatky Únie.
(TASR)"Vidíme množstvo tunelov vo financiách, ale svetlo na konci tunela nevidíme," hovorí expremiér Ódor v Rozhovoroch ZKH.
Mám šťastie, že som už párkrát padol na dno a robil som veľa rôznych robôt, vraví herec Jablonský v podcaste Ľudskosť. Čítaj ďalej
Medzinárodné študentské divadlo, beh lesmi aj ochutnávka vín. Pripravili sme tipy na podujatia v Bratislave.
(The Slovak Spectator)Nemocnica vo Vajnoroch je podľa PS na úrovni vzdušného zámku. Problémom je podľa nich aj výstavba cez rezort obrany.
(TASR)Ruskú opernú divu Netrebko čakali pred SND protestujúci s fotkami zničených ukrajinských miest.