Boje v odštiepeneckom somálskom regióne Somalilande si vyžiadali najmenej 38 obetí
Najmenej 38 ľudí umrelo v sobotu počas bojov v odštiepeneckom somálskom regióne Somaliland. K zrážkam došlo v meste v Las Anod, na ktoré si robí nárok Somaliland, ako aj susedný poloautonómny štát Puntland.
Somaliland, ktorý sa od roku 1991 usiluje o nezávislosť od Somálska, ale stále nie je medzinárodne uznaný, sa často považuje za "maják" stability v tomto chaotickom regióne. Politické napätie však v uplynulých mesiacoch prudko vzrástlo, čo viedlo k násiliu.
Najnovšie boje vypukli v Las Anode 6. februára po tom, ako kmeňoví náčelníci v regióne Sool, kde sa mesto nachádza, vydali vyhlásenie, v ktorom prisľúbili podporu somálskej federálnej vláde a vyzvali orgány v Somalilande, aby stiahli svojich vojakov z oblasti.
Somaliland oznámil 10. februára prímerie, ale o niekoľko dní neskôr obvinil Somálsko z útoku na svoje sily.
Tamojšie zdravotnícke zdroje vo štvrtok oznámili, že boje si od začiatku februára vyžiadali aspoň 100 životov, pričom ďalších 560 ľudí utrpelo zranenia. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Svetu dochádza hélium. Ani novoobjavené zásoby nemusia v budúcnosti stačiť.
(SME)V sudánskom štáte Severný Darfúr zahynulo iba za posledné tri týždne najmenej 542 civilistov.
(TASR)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Hasiči druhý deň bojujú s rozsiahlymi požiarmi v okolí Jeruzalema. Situácia sa na niektorých miestach zlepšila.
(TASR)Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Trump povedal Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.
(TASR)V Osake zadržali vodiča, ktorý autom úmyselne narazil do siedmich detí. Muž sa priznal k obvineniam.
(TASR)