Iránsko-nemeckého občana odsúdili v Teheráne na smrť za "terorizmus"
Súd v Teheráne odsúdil na smrť iránsko-nemeckého občana Džamšída Šármahda obvineného z riadenia "teroristickej" skupiny, ktorá stojí za smrtiacim bombovým útokom na mešitu v meste Šíráz z roku 2008.
"Teheránsky revolučný súd odsúdil na smrť Džamšída Šármahda, vodcu teroristickej skupiny Tondar, pre obvinenie z rozvratu na Zemi formou plánovania a riadenia teroristických činov," uviedol portál súdnictva Mizan Online.
Dodal, že Šármahd sa môže proti rozsudku smrti odvolať na najvyššom súde.
"Súdny proces prebehol na siedmich pojednávaniach v prítomnosti obžalovaného a jeho obhajcu, žalujúcich strán a ich rodín," uviedol portál.
"Podľa dokumentov v tomto prípade Šármahd plánoval spáchať 23 teroristických činov, z ktorých sa mu podarilo (spáchať) päť vrátane bombového útoku na mešitu v južnom meste Šíráz 12. apríla 2008. Zabitých bolo vtedy 14 ľudí a zranenia utrpelo ďalších 300," napísal Mizan Online.
Irán za prijatie Šármahda kritizoval USA
Šármahd (67) sa narodil v Iráne, má aj nemecké občianstvo a trvalý pobyt v USA. V auguste 2020 ho zatkla v Dubaji iránska tajná služba a previezla do Iránu.
Cieľom skupiny Tondar, z riadenia ktorej je obvinený, má za cieľ zvrhnúť režim islamskej republiky a v Iráne je zakázaná ako teroristická organizácia. Tondar v jazyku fársí znamená hrom.
Irán kritizoval Washington za to, že Šármahda prijal na svojom území, a obvinil ho "z podporovania známych teroristov, ktorí sa prihlásili k zodpovednosti za niekoľko teroristický činov" v Iráne.
Šármahd vyrastal v iránsko-nemeckej rodine. V roku 2003 sa presťahoval do Kalifornie, kde údajne na televíznych staniciach, vysielajúcich vo fársí mimo Iránu, vyslovil výroky nepriateľské voči islamu a islamskej republike. Jeho nemecké občianstvo nie je na základe iránskeho práva uznané.
Irán v posledných mesiacoch popravil viacero ľudí, čo vyvolalo pobúrenie medzinárodného spoločenstva. V polovici januára popravili za špionáž iránsko-britského občana Alírezu Akbarího, bývalého námestníka iránskeho ministra obrany.
Trest je podľa Berlína neprijateľný
Berlín rozsudok smrti odsúdil. "Trest smrti pre Džamšída Šármahda je absolútne neprijateľný," uviedla vo vyhlásení nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Na rozhodnutie súdu prisľúbila "ráznu reakciu".
"Správy z Iránu sú šokujúce. Udeliť trest smrti v procese, ktorý nedodržiava zásady právneho štátu, je v rozpore s medzinárodným právom a ľudskými právami," povedala Baerbocková.
Ministerka dodala, že Nemecku boli "odmietnuté konzulárne návštevy a prístup k termínom súdneho konania" napriek úsiliu na vysokej úrovni zameranom na pomoc Šármahdovi. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Na hlavnom pódiu belgického festivalu elektronickej hudby Tomorrowland dva dni pred začiatkom vypukol požiar.
(TASR)Zhromaždenie bangladéšskej študentskej Národnej občianskej strany sprevádzalo násilie, vyžiadalo si štyri obete.
(TASR)Český minister zahraničia Lipavský vyzval eurokomisiu a Slovensko na dialóg, aby našli riešenie energetickej otázky. Čítaj ďalej
Po ruskom útoku na nákupné centrum a trhovisko na východe Ukrajiny zahynuli dvaja ľudia a 27 ďalších utrpelo zranenia. Čítaj ďalej
Ultraortodoxná izraelská strana Šas oznámila vystúpenie z vlády premiéra Netanjahua, súčasťou koalície však ostane.
(TASR)Japonsko počas prvých šiestich mesiacov navštívil rekordný počet turistov, pricestovalo vyše 20 miliónov ľudí.
(TASR)Medzinárodný trestný súd odmietol stiahnuť zatykače na premiéra Netanjahua a bývalého ministra obrany Galanta.
(TASR)Je škoda, akým spôsobom slovenská polícia informovala o zásahu v Dnipre, uviedol český minister vnútra Rakušan.
(TASR)