Takmer tisíc detí migrantov v USA stále nespojili s rodinami
Od rodín je stále separovaných 998 detí migrantov, z toho 148 je v procese opätovného zjednotenia s rodičmi, uviedlo americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť k situácii na hraniciach s Mexikom, trvajúcej už takmer dva roky.
Prezident Biden krátko po nástupe do funkcie v januári 2021 vydal príkaz na vytvorenie pracovnej skupiny s cieľom opätovného spojenia týchto detí s ich rodinami, pričom takéto oddelenie nazval "ľudskou tragédiou".
Odnímanie detí sa dialo nelegálne
Administratíva republikána Trumpa, ktorý mal voči migrantom nekompromisný postoj, rozdelila tisícky rodín migrantov na základe politiky "nulovej tolerancie", ktorá na jar v roku 2018 vyzývala na stíhanie každého nelegálneho prechodu cez hranice.
Obhajcovia ľudských práv i organizácie zistili, že k takýmto separáciám dochádzalo aj pred oficiálnym začiatkom implementovania tejto politiky, a pokračovali aj po ňom.
Rezort vnútornej bezpečnosti informoval, že podľa doterajších zistení pracovnej skupiny bolo na hraniciach od svojich rodín oddelených 3924 prevažne stredoamerických detí, píše Reuters.
Opätovne zjednotili 600 rodín
Mnohé z nich boli lokalizované a znovu zjednotené s rodinami ešte pred Bidenovým nástupom do funkcie po tom, čo zastavenie separačnej politiky súdnou cestou žiadala Americká únia občianskych slobôd (ACLU).
Pracovnej skupine ministerstva sa doposiaľ podarilo opätovne zjednotiť 600 rodín. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Dve jadrové mocnosti sa začali v stredu v noci vzájomne ostreľovať. Konflikt Pakistanu a Indie chce urovnávať aj Rusko.
(SME)Maďarská polícia stíha dvoch účastníkov utorňajšej demonštrácie proti sprísneniu zákona o zhromažďovaní sa v Budapešti.
(TASR)Izrael poprel tvrdenie Trumpa o úmrtí ďalších rukojemníkov v Pásme Gazy. Hamas ich drží 59, na zozname žijúcich je 24.
(TASR)Fínska vojenská stíhačka F/A-18 Hornet havarovala v areáli letiska v meste Rovaniemi. Pilota zachránil katapult.
(TASR)Poliaci sú takmer rovnomerne rozdelení v otázke registrovaných partnerstiev, o ktorých prebiehajú politické diskusie.
(TASR)Bývalý americký prezident Biden tvrdí, že Trump za cenu udobrovania si Ruska tlačí Ukrajinu, aby sa vzdala územia. Čítaj ďalej
Päť členov venezuelskej opozície, ktorí sa vyše roka ukrývali na argentínskom veľvyslanectve v Caracase, previezli do USA.
(TASR)Rusko po zvolení Merza za spolkového kancelára neočakáva zlepšenie vzťahov s Nemeckom. Čítaj ďalej