Brazília a Argentína budú hovoriť o spoločnej mene
Brazília a Argentína chcú dosiahnuť väčšiu ekonomickú integráciu a v tomto úsilí sa budú zaoberať možnosťou zaviesť spoločnú menu. Brazílsky prezident Silva a argentínsky líder Fernández to uviedli v spoločnom článku.
"Máme v úmysle prekonať prekážky v našich výmenách, zjednodušiť a modernizovať pravidlá a podporovať miestne meny," píše sa v texte zverejnenom na argentínskom spravodajskom webe Perfil.
"Rozhodli sme sa tiež pokročiť v diskusiách o spoločnej juhoamerickej mene..., čím sa znížia náklady na operácie a naša zraniteľnosť zvonka," uviedli prezidenti s tým, že po bilaterálnom projekte by nasledovalo pozvanie ďalších latinskoamerických štátov.
Myšlienku spoločnej meny predniesli vo svojom vlaňajšom článku brazílsky minister financií Fernando Haddad a jeho výkonný tajomník Gabriel Galipolo. Lula sa o nej zmieňoval počas kampane pred prezidentskými voľbami. Brazília navrhuje, aby sa táto mena nazývala sur (juh).
Lula si v súlade s tradíciou zvolil pre prvú zahraničnú cestu susednú Argentínu ako najväčšieho obchodného partnera Brazílie v regióne. Nedeľňajšia návšteva sa koná po štyroch rokoch napätých vzťahov počas vlády predošlého brazílskeho pravicového prezidenta Jaira Bolsonara.
Lulovou cestou sa Brazília tiež vracia do Spoločenstva latinskoamerických a karibských štátov (CELAC). Z toho vystúpila v roku 2019 na pokyn Bolsonara, ktorý účasť v regionálnej skupine odmietal z dôvodu členstva Kuby a Venezuely.
Fernández a Lula zdôraznili potrebu dobrých vzťahov Argentíny a Brazílie, ako aj posilnenia regionálnej integrácie, píše sa v článku. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Waltz odchádza zo svojej funkcie po afére Signalgate.
(SITA)Juhokórejský vicepremiér a minister financií Čchoi Sang-mok podal demisiu a jeho rezort ju prijal.
(TASR)Štvrté kolo rokovaní medzi Washingtonom a Teheránom odložili z „logistických dôvodov“.
(TASR)Najmenej desať mŕtvych a viac než 30 zranených si vyžiadala hromadná nehoda na diaľnici na Filipínach.
(TASR)Harrisová v prvom rozsiahlejšom prejave od volebnej porážky vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu.
(TASR)Návrat rukojemníkov je veľmi dôležitý, no hlavným cieľom operácie je víťazstvo nad Hamasom, vyhlásil Netanjahu.
(TASR)Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Svetu dochádza hélium. Ani novoobjavené zásoby nemusia v budúcnosti stačiť.
(SME)