Aktivistka Thunbergová v Davose žiadala rýchlejší odklon od fosílnych palív
Na Svetovom ekonomickom fóre v Davose sa stretli ľudia, ktorí najviac podporujú ničenie planéty, povedala švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová. Vyzvala na masívny verejný tlak proti používaniu fosílnych palív.
Verejnosť musí zvýšiť tlak
Thunbergová v rámci jednej z panelových diskusií označila za absurdné, že viac počuť takýchto ľudí "ako tých, ktorých sa klimatická kríza skutočne dotýka."
V rámci boja proti zmene klímy preto podľa nej bude potrebná zmena zdola. Upozornila, že "bez masívneho verejného tlaku zvonka" sa bude do fosílnych palív investovať aj naďalej.
V Davose ju sprevádzajú ďalšie tri klimatické aktivistky: Helena Gualingaová z Ekvádoru, Vanessa Nakateová z Ugandy a Luisa Neubauerová z Nemecka. Spolu s generálnym riaditeľom Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) Fatihom Birolom sa zúčastnili na sprievodnom podujatí výročného zasadnutia WEF.
Petícia a hrozba žalobami
Mladí aktivisti pricestovali s petíciou, aby nadnárodné spoločnosti prestali využívať fosílne palivá. Spustili ju tento týždeň a do stredajšieho večera zozbierali viac ako 870 000 podpisov.
"Ak nebudete okamžite konať, upozorňujeme vás, že občania na celom svete budú zvažovať právne kroky, aby vás pohnali na zodpovednosť. A budeme pokračovať v demonštráciách v uliciach," uvádza sa v petícii.
Greta Thunbergová v Davose na zasadnutí WEF nie je prvýkrát. Jej prítomnosť v roku 2020 poznačili najmä jej slovné prestrelky s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.
Začiatkom tohto týždňa zase podporila demonštrantov proti rozširovaniu uhoľnej bane v západnej časti Nemecka a strávila niekoľko hodín v policajnej väzbe.
V Davose ju podporil bývalý americký viceprezident a environmentálny aktivista Al Gore, ktorý v stredu povedal, že súhlasí s jej bojom.
Šéf OSN chce ropné spoločnosti vyhlásiť za škodcov
Kľúčovou témou tohtoročného WEF v Davose je klíma. Generálny tajomník OSN António Guterres v stredu vyzval, aby boli ropné spoločnosti trestne stíhané podobne ako firmy vyrábajúce cigarety, pretože roky zatajovali informácie o globálnom otepľovaní.
"Niektorí výrobcovia fosílnych palív si boli v 70. rokoch 20. storočia dobre vedomí, že ich hlavný produkt raz planétu spáli," povedal v prejave, v ktorom odsúdil ich "veľkú lož".
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Juhokórejský dočasný prezident a premiér Han Tok-su podal demisiu. Očakáva sa, že vstúpi do volieb.
(TASR)Čína zrušila sankcie uvalené na piatich súčasných a bývalých europoslancov vrátane Miriam Lexmann.
(TASR)Bielorusko prepustilo amerického občana, ktorého v krajine odsúdili za pokus o vraždu Lukašenka.
(TASR)Odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí.
(TASR)Brazílska mníška zomrela vo veku 116 rokov. Canabarrovú Lucasovú považovali za najstaršieho človeka na svete.
(TASR)Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na hodinách sexuálnej výchovy.
(TASR)Vláda Konžskej demokratickej republiky vyzvala Senát, aby vydal exprezidenta Kabilu na trestné stíhanie.
(TASR)