Slovenská republika sa stala pred 30 rokmi členskou krajinou OSN
Slovenská republika sa stala pred 30 rokmi členskou krajinou OSN. Symbolickým, súbežným vztýčením slovenskej zástavy pred sídlom OSN a pred budovou ministerstva zahraničných vecí bola v roku 1993 Slovenská republika prijatá do OSN.
Slovensko sa stalo 180. členskou krajinou Organizácie Spojených národov 19. januára 1993 ako jeden z nástupníckych štátov po rozdelení Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR).
Udialo sa tak len necelé dva týždne potom, ako Bezpečnostná rada OSN začala 8. januára prerokovávať slovenskú a českú žiadosť o členstvo v OSN.

Vtedajší minister zahraničných vecí Slovenskej republiky Milan Kňažko vo svojom prejave počas zasadnutia zdôraznil jasné rozhodnutie SR zapojiť sa do medzinárodných aktivít a ako plnoprávny člen svetového spoločenstva stať sa aktívnym partnerom v integračných procesoch.
Stala sa aj členom ECOSOC
Členstvo v OSN je jedným z hlavných pilierov slovenskej zahraničnej politiky. Slovensko je v popredí aktivít zameraných na tri hlavné piliere činnosti OSN, ktorými sú udržiavanie mieru a bezpečnosti, dodržiavanie ľudských práv a základných slobôd a všestranný hospodársky a sociálny rozvoj.
V rokoch 2006 - 2007 bola SR nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN a v rokoch 2010 až 2012 sa po prvýkrát vo svojej samostatnej histórii stalo Slovensko členom Hospodárskej a sociálnej rady OSN (ECOSOC), ktorá je popri Valnom zhromaždení, Bezpečnostnej rade, Poručenskej rade a Medzinárodnom súdnom dvore jedným z hlavných orgánov OSN.
Od 1. januára 2023 pôsobí Slovensko na obdobie troch rokov opäť v Hospodárskej a sociálnej rade OSN. Ide o 54-členný orgán zameraný na ekonomické, sociálne a environmentálne aspekty udržateľného rozvoja a na tzv. Agendu 2030.

V histórii OSN pôsobilo a pôsobí na rôznych postoch v orgánoch a inštitúciách tejto medzinárodnej organizácie množstvo slovenských diplomatov. Už v roku 1945 stál pri formovaní OSN slovenský diplomat Ján Papánek. Ako člen vtedajšej československej delegácie bol tiež jedným z autorov základného dokumentu Charty OSN.
Lajčák zastával najvyššiu funkciu
Aj po vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993 sa v štruktúrach OSN uplatnilo viacero slovenských diplomatov či právnikov. Právnik a diplomat Peter Tomka zastával od 6. februára 2012 do 6. februára 2015 post predsedu Medzinárodného súdneho dvora v holandskom Haagu.
Dôkazom kvality slovenskej diplomacie a rešpektu zo strany partnerov na medzinárodnej scéne bolo aj zvolenie vtedajšieho ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka do funkcie predsedu 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN.
Túto, protokolárne najvyššiu funkciu v systéme svetovej organizácie reprezentujúcej všetkých 193 členských krajín, zastával od 12. septembra 2017 do 17. septembra 2018.
Prvým stálym predstaviteľom Slovenska pri OSN bol v rokoch 1993 - 1994 Eduard Kukan. V súčasnosti je stálym predstaviteľom SR pri OSN v New Yorku veľvyslanec Michal Mlynár. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Loď s humanitárnou pomocou a aktivistami z 21 krajín smerujúca do Pásma Gazy bola terčom útoku dronu.
(TASR)Prezident Trump chce mať v USA tiež Deň víťazstva tak, ako to má Európa či Rusko. Čítaj ďalej
Vatikánski hasiči vztýčili na streche Sixtínskej kaplnky komín, ktorým oznámia zvolenie pápeža.
(TASR)Pri náraze do budovy školskej družiny v Illinois zahynuli v pondelok štyri deti, testy drogy u vodičky nepreukázali.
(TASR)Poľské veľvyslanectvo v Berlíne vyjadrilo znepokojenie nad plánmi nastupujúcej nemeckej vlády sprísniť hraničné kontroly.
(TASR)Trump podpísal dekrét, ktorého cieľom je znížiť financovanie verejnoprávnych médií NPR a PBS.
(TASR)Doplňujúce voľby na severozápade Anglicka vyhrala protiimigračná strana Nigela Faragea.
(TASR)Pri ruských dronových útokoch na Záporožie utrpelo podľa najnovšej bilancie zranenia 29 ľudí. Čítaj ďalej