Zeman telefonicky hovoril so Si Ťin-pchingom o aktuálnej situácii vo svete
Český prezident Zeman prostredníctvom videohovoru diskutoval so svojím čínskym kolegom Si Ťin-pchingom. Témou boli česko-čínske vzťahy, aktuálna situácia vo svete a podpora českých firiem na čínskom trhu.
Obaja prezidenti sa zhodli na osobných priateľských vzťahoch, ktoré prevládali počas celého pôsobenia Zemana na poste prezidenta ČR, uviedol jeho hovorca Jiří Ovčáček. Dodal, že videohovor, ktorý sa uskutočnil na žiadosť čínskej strany, trval 45 minút.
Podľa Zemana môže Čína zohrať významnú úlohu pri ukončení konfliktu na Ukrajine, napísal hovorca.
Prezident Česka v rozhovore zároveň podporil pozíciu českých firiem na čínskom trhu a požiadal o podporu spoločnosti Home Credit pre reštriktívne opatrenia čínskej strany, poznamenal Ovčáček. Čínsky prezident odpovedal, že je o danom probléme informovaný, dodal. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Najmenej desať mŕtvych a viac než 30 zranených si vyžiadala hromadná nehoda na diaľnici na Filipínach.
(TASR)Harrisová v prvom rozsiahlejšom prejave od volebnej porážky vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu.
(TASR)Návrat rukojemníkov je veľmi dôležitý, no hlavným cieľom operácie je víťazstvo nad Hamasom, vyhlásil Netanjahu.
(TASR)Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Svetu dochádza hélium. Ani novoobjavené zásoby nemusia v budúcnosti stačiť.
(SME)V sudánskom štáte Severný Darfúr zahynulo iba za posledné tri týždne najmenej 542 civilistov.
(TASR)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Hasiči druhý deň bojujú s rozsiahlymi požiarmi v okolí Jeruzalema. Situácia sa na niektorých miestach zlepšila.
(TASR)