Medzinárodné združenie leteckých dopravcov kritizuje povinné testy na covid pre cestujúcich z Číny
Medzinárodné združenie leteckých dopravcov kritizuje rozhodnutia viacerých krajín o znovuzavedení testovania na koronavírus či iné opatrenia. Od cestujúcich z Číny ich začali vyžadovať pre prudký nárast prípadov covidu.
IATA združuje zhruba 300 leteckých spoločností a tieto reštrikcie nazvalo nepremyslenou reakciou, informuje agentúra AFP.
Koronavírus sa podľa združenia šíri aj v iných krajinách
IATA argumentuje tým, koronavírus sa už vo veľkej miere šíri aj v krajinách, ktoré obmedzenia voči cestujúcim z Číny zavádzajú.

Generálny riaditeľ IATA Willie Walsh priblížil, že podľa výskumov z konca roku 2021, keď sa objavil variant omikron, obmedzovanie dopravy nijako neovplyvnilo prudké šírenie nákazy.
Walsh dodal, že k dispozícii sú iné nástroje na zvládanie covidu než opatrenia, ktoré "prerušia medzinárodnú konektivitu, poškodia ekonomiku a zničia pracovné miesta".
Globálna osobná doprava, ktorú v roku 2020 výrazne poznačila pandémia, sa vlani obnovila na úroveň 70,6 percenta oproti obdobiu pred covidom.
Peking nazval v utorok medzinárodné cestovné obmedzenia pre Číňanov neprijateľnými a pohrozil recipročnými opatreniami. Čínske úrady predtým avizovali, že od 8. januára nebudú od prichádzajúcich osôb vyžadovať karanténu.
Belgicko žiada spoločné opatrenia
Medzi štátmi, ktoré začali vyžadovať negatívny výsledok testu na koronavírus od cestujúcich z Číny, sú Austrália, Británia, Spojené štáty, Kanada, Francúzsko, Španielsko či Japonsko. Ide o rekciu na decembrové uvoľnenie tvrdých reštrikcií v Číne, ktoré vyvolalo výrazný nárast infekcií.
Belgicko na prudký nárast prípadov nákazy koronavírusom v Číne sprísnilo opatrenia v rámci stavu pohotovosti, ale zatiaľ nezaviedlo povinné testy na ochorenie COVID-19 pre cestujúcich z tejto krajiny.
Federálny minister zdravotníctva Frank Vandenbroucke sa však zároveň vyslovil za spoločnú európsku politiku, ktorá by zaviedla povinné testy pre cestujúcich z Číny vo všetkých krajinách Európskej únie. Aby bola efektívna, bolo by potrebné znovu zaviesť formulár na vyhľadávanie cestujúcich (PLF).
Belgicko zaviedlo dve konkrétne opatrenia. Prvým je analýza vzoriek odpadových vôd z lietadiel prichádzajúcich z Číny a pristávajúcich na bruselskom letisku. Ide o dva lety týždenne. Analýza musí nevyhnutne zahŕňať sekvenovanie genómu, ktorá odhalí nové varianty konoronavírusu SARS-CoV-2.
Druhým opatrením je, že cestujúci prichádzajúci z Číny s príznakmi ochorenia COVID-19 budú musieť podstúpiť test PCR alebo antigénový test. Tieto testy budú zaslané do laboratória na sekvenovanie genómu.
Minister Vandenbroucke tvrdí, že povinnosť testovať cestujúcich prichádzajúcich do Belgicka z Číny by nemala zmysel vzhľadom na veľkosť krajiny a malého počtu priamych letov z Číny. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Koronavírus
Predseda parlamentu Raši vyzval splnomocnenca vlády Kotlára, aby zverejnil analýzu o vakcínach proti covidu.
(SITA)Premiér odporučí koaličným poslancom, aby prelomili veto prezidenta v prípade tzv. covidových amnestií.
(TASR)Nevedia ani čo, ani za koľko. Tak by sa dala opísať situácia, do ktorej Ficova vláda postavila Slovenskú akadémiu vied.
(SME)Slovensko nepreberie ďalšie vakcíny proti covidu, kým nebude posudok zo SAV, oznámil premiér Fico.
(SME)Nemecká spravodajská služba podľa súdu nemusí zverejniť správu o pôvode koronavírusu.
(TASR)Premiér Robert Fico navrhne, aby sa vykonala ďalšia analýza vakcín proti covidu. Mala by ju spraviť SAV.
(SME)Biely dom zriadil web podporujúci teóriu úniku koronavírusu z laboratória v čínskom meste Wu-chan.
(TASR)Členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie sa v noci zhodli na znení tzv. pandemickej zmluvy.
(TASR)