USA odmietajú zmenu statusu quo na jeruzalemskej Chrámovej hore
USA odmietajú zmenu statusu quo na jeruzalemskej Chrámovej hore. Znepokojenie vyvolala plánovaná návšteva tohto miesta krajne pravicovým ministrom novej izraelskej vlády.
Stupňovanie napätia
USA zároveň v súvislosti s utorňajšou návštevou ministra Itamara Ben-Gvira na Chrámovej hore varovali pred akoukoľvek zmenou súčasného režimu na tomto mieste, ktoré považujú za posvätné židia aj moslimovia.
"Spojené štáty rozhodne stoja... za zachovaním statusu quo, pokiaľ ide o sväté miesta v Jeruzaleme," uviedla v utorok neskoro večer hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierrová. "Akýkoľvek jednostranný krok, ktorý tento status quo ohrozuje, je neprijateľný," dodala.
Spojené štáty sú podľa slov hovorcu tamojšieho ministerstva zahraničných vecí Neda Pricea "hlboko znepokojené" zmienenou návštevou Bena-Gvira. Tento nábožensky orientovaný ultranacionalista obsadil v novej vláde premiéra Benjamina Netanjahua novovytvorený post ministra národnej bezpečnosti, ktorému podliehajú aj policajné zložky.

"Táto návšteva má potenciál zvýšiť napätie a vyprovokovať násilie," uviedol Price.
Posvätné miesto
Návštevu odsúdili aj Palestínčania a mnohé moslimské krajiny. Price dodal, že USA v súvislosti s touto udalosťou viedli hneď v utorok "priame rozhovory" s predstaviteľmi Netanjahuovho úradu.
Obdobne ako USA sa včer vyjadrilo aj Nemecko, ktoré po návšteve Bena-Gvira na Chrámovej hore vyzvalo všetky strany, aby sa "vyhli krokom, ktoré by mohli zvýšiť napätie" v regióne. Status quo tohto miesta v Jeruzaleme "už dlho pomáha udržiavať krehký pokoj a bezpečnosť v okolí posvätných miest", uviedol tiež nemecký veľvyslanec v Izraeli Steffen Seibert.
Chrámová hora, ktorú moslimovia volajú Vznešená svätyňa, je plošina v tvare nepravidelného štvoruholníka nachádzajúca sa v Starom meste v Jeruzaleme. Časť západnej steny Chrámovej hory tvorí Múr nárekov, pozostatok židovského chrámu. Na vrchole hory stojí okrem dvoch posvätných stavieb islamu – Skalného dómu a mešity al-Aksá – aj niekoľko menších stavieb.
Hora je najposvätnejším miestom judaizmu, tretím najposvätnejším v islame a náboženský význam má aj pre niektoré kresťanské spoločenstvá. Vďaka tomu je jedným z najuctievanejších miest na svete a rovnako i jedným z najspornejších. Židia tam smú prichádzať v presne stanovené hodiny, ale nesmú sa tam modliť, aby sa takto predišlo napätiu s moslimskou komunitou.
Itamar Ben-Gvir dlhodobo lobuje za zrušenie tohto obmedzenia. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Návrat rukojemníkov je veľmi dôležitý, no hlavným cieľom operácie je víťazstvo nad Hamasom, vyhlásil Netanjahu.
(TASR)Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Svetu dochádza hélium. Ani novoobjavené zásoby nemusia v budúcnosti stačiť.
(SME)V sudánskom štáte Severný Darfúr zahynulo iba za posledné tri týždne najmenej 542 civilistov.
(TASR)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Hasiči druhý deň bojujú s rozsiahlymi požiarmi v okolí Jeruzalema. Situácia sa na niektorých miestach zlepšila.
(TASR)Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej