Zaoceánska loď uviazla pre biologické znečistenie na mori
Stovky pasažierov nemohli takmer týždeň opustiť palubu luxusnej lode Viking Orion, lebo na trupe plavidla bolo objavené biologické znečistenie spôsobené nadmerným nahromadením živých organizmov.
Austrálske úrady lodi nechceli dať povolenie na zakotvenie, pretože sa obávali, že tieto organizmy by mohli poškodiť miestne ekosystémy.
Na palube zaoceánskej lode, ktorá 23. decembra vyplávala z Adelaide, bolo asi 800 dovolenkárov. Zakotviť nemohla od 26.decembra, keď vyrazila z novozélandského Wellingtonu.
Úrady nariadili, aby bol trup lode, na ktorom sa zachytili mikroorganizmy, rastliny, riasy či menšie živočíchy, vyčistený. Stalo sa tak vo vzdialenosti približne 12 námorných míľ (22 kilometrov) od prístavu v meste Adelaide v medzinárodných vodách.
Austrálske ministerstvo poľnohospodárstva, rybárstva a lesníctva uviedlo, že už 28. decembra bolo na plavidle spozorované biologické znečistenie menšieho rozsahu, nariadilo preto lodi, aby sa podrobila štandardným bezpečnostným procedúram. Do odstraňovania nahromadených organizmov boli zapojení i profesionálni potápači.
Loď napokon zakotvila v dnes večer miestneho času v prístave mesta Melbourne, uvádza webstránka VesselFinder.com sledujúca pohyb lodí. Spoločnosť Viking, ktorej loď patrí, uviedla, že cestujúcim poskytne odškodné. (Sky News, AFP, TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
V Osake zadržali vodiča, ktorý autom úmyselne narazil do siedmich detí. Muž sa priznal k obvineniam.
(TASR)Juhokórejský dočasný prezident a premiér Han Tok-su podal demisiu. Očakáva sa, že vstúpi do volieb.
(TASR)Čína zrušila sankcie uvalené na piatich súčasných a bývalých europoslancov vrátane Miriam Lexmann.
(TASR)Bielorusko prepustilo amerického občana, ktorého v krajine odsúdili za pokus o vraždu Lukašenka.
(TASR)Odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí.
(TASR)Brazílska mníška zomrela vo veku 116 rokov. Canabarrovú Lucasovú považovali za najstaršieho človeka na svete.
(TASR)Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na hodinách sexuálnej výchovy.
(TASR)