Výbor Kongresu USA zverejnil Trumpove daňové priznania
Demokrati v americkom Kongrese zverejnili daňové priznania bývalého prezidenta Donalda Trumpa za roky 2015 až 2020. Veľkopodnikateľ napriek tradícii odmietol počas svojej kandidatúry tieto informácie zverejniť.
Zverejnili tisíce strán
V zverejnených dokumentoch sú začiernené niektoré citlivé osobné údaje, napríklad čísla bankových účtov alebo sociálneho poistenia.
Celkovo zverejnili 6 000 strán vrátane 2 700 strán osobných daňových priznaní Trumpa a jeho manželky Melanie. Zvyšok sa týka Trumpových firiem.
O zverejnení Trumpových daňových priznaní rozhodol minulý týždeň kongresový výbor pre financie, rozpočet a dane.
Republikáni bránili Trumpa
Za ich sprístupnenie verejnosti boli iba demokrati, argumentujúci potrebou transparentnosti, kým Trumpovi republikáni namietali, že ide o nebezpečný precedens narúšajúci ochranu súkromia.
Trump odmietal zverejniť svoje daňové priznania počas kampane v roku 2016 a aj počas nasledujúceho štvorročného obdobia vo funkcii prezidenta Spojených štátov.
Minulý mesiac však Najvyšší súd rozhodol, že ich musí predložiť uvedenému kongresovému výboru.
Výbor ich zverejnil len niekoľko dní predtým, ako kontrolu nad Snemovňou reprezentantov v súlade s výsledkami novembrových volieb prevezmú republikáni.
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Najmenej desať mŕtvych a viac než 30 zranených si vyžiadala hromadná nehoda na diaľnici na Filipínach.
(TASR)Harrisová v prvom rozsiahlejšom prejave od volebnej porážky vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu.
(TASR)Návrat rukojemníkov je veľmi dôležitý, no hlavným cieľom operácie je víťazstvo nad Hamasom, vyhlásil Netanjahu.
(TASR)Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Svetu dochádza hélium. Ani novoobjavené zásoby nemusia v budúcnosti stačiť.
(SME)V sudánskom štáte Severný Darfúr zahynulo iba za posledné tri týždne najmenej 542 civilistov.
(TASR)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Hasiči druhý deň bojujú s rozsiahlymi požiarmi v okolí Jeruzalema. Situácia sa na niektorých miestach zlepšila.
(TASR)