Sulík by považoval za chybu, ak by rezort hospodárstva nedosiahol reguláciu cien elektriny
Najväčšou výzvou pre rezort hospodárstva je dosiahnutie dohody o elektrine za zvýhodnené ceny, skonštatoval exminister Richard Sulík. Upozornil, že zmluva s elektrárňami je ohrozená, a ak neuzavrie, bude to veľký prešľap.
Nová daň je komplikácia
Zmluvu, vychádzajúcu z memoranda, podpísaného ešte vo februári, pripravil rezort za pôsobenia Sulíka na čele ministerstva a medzičasom ju schválila aj Európska komisia.
Elektrárne by podľa nej mali dodať v nasledujúcich dvoch rokoch pre domácnosti ročne viac ako šesť terawatthodín elektrickej energie za aktuálne platnú cenu.
Za to sa štát zaviazal, že nezavedenie voči podniku nové dane. Medzitým však Národná rada SR schválila zdanenie mimoriadnych ziskov energetických firiem, ktoré sa môže dotknúť aj elektrární.
Regulácia ráta so spustením tretieho bloku v Mochovciach
Dodávka lacnejšej elektriny pre domácnosti je naviazaná aj na spustenie tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach.
Sulík pripomenul, že blok ešte spustený nebol a nie je tak jasný ani termín pripojenia nového zdroja do siete. Ďalšie problémy vidí predseda SaS v regulácii cien elektriny. "Tam ešte čaká ministra veľa roboty," dodal.
To, že sa rezort hospodárstva v posledných mesiacoch venoval najmä energetike, je podľa Sulíka vzhľadom na energetickú krízu logické.
Investičné stimuly
Privítal by však aj posun v ďalších témach, ako je napríklad ďalšie zlepšovanie podnikateľského prostredia či lepšiu komunikáciu s investormi a prilákanie ďalších významných investícií na Slovensko.
Podrobnejšie zhodnotenie práce rezortu po prvých 100 dňoch od nástupu Hirmana do úradu chce bývalý minister prezentovať začiatkom budúceho roka.
Ministra Hirmana však ocenil napríklad vyrokovanie výnimky na vývoz produktov z ruskej ropy na Ukrajinu pre rafinériu Slovnaft. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Koncern General Motors zníži počet pracovných zmien vo svojom kanadskom závode na montáž nákladných vozidiel.
(TASR)Ruská ekonomika sa v prvom kvartáli rekordne spomalila. Hrubý domáci produkt krajiny stúpol len o 1,7 percenta.
(SITA)Trump navrhuje zvýšenie vojenských výdavkov na viac ako bilión dolárov. Chce odstrašiť Čínu a oživiť zbrojárstvo.
(TASR)Rakúsko zvyšuje kvóty pre sezónnych pracovníkov z krajín mimo EÚ, aby sa vyhlo nedostatku zamestnancov v cestovnom ruchu.
(TASR)V USA prestala platiť colná výnimka na lacné balíky z Číny. Týkala sa tovaru do hodnoty 800 dolárov.
(TASR)Americká ekonomika vytvorila v apríli mimo poľnohospodárstva 177-tisíc nových pracovných miest, čo znamená spomalenie.
(TASR)Na projekty v regiónoch pôjde ďalších 6,3 milióna eur. Zameriavajú najmä na modernizáciu škôl a zlepšenie infraštruktúry.
(TASR)Prezident Trump navrhne škrty v oblastiach ekológie, vzdelávania a zahraničnej pomoci. Ide o asi 163 miliárd.
(TASR)