SaS dosiahla, čo chcela, keď odstavila Matoviča z vlády, tvrdí Sulík
Opozičná SaS dosiahla, čo chcela, išlo jej o odstavenie lídra OĽANO Matoviča z vlády, oznámil šéf SaS Sulík. S dočasne povereným premiérom sa bude rozprávať o novej väčšine 76 poslancov, ak ho Heger osloví.
Matovič traumatizoval spoločnosť
Sulík nechcel povedať, aké podmienky bude mať SaS na prípadnú podporu zrekonštruovanej vlády. Je pripravený diskutovať o predčasných voľbách. Ich termín predpokladá na september.
"Spoločnosť je natoľko traumatizovaná Igorom Matovičom, že sme museli niečo urobiť. Spor s ním sme sa snažili riešiť posledných šesť mesiacov. Po tom, ako došlo k prelomeniu prezidentkinho veta s fašistami, sme zistili, že to nemôže takto fungovať," skonštatoval pre TASR Sulík. Keďže do konca leta Matovič neodišiel z vlády, dospeli k návrhu na jeho odvolanie. To sa nepodarilo, preto iniciovali návrh na vyslovenie nedôvery vláde. Dodal, že dosiahli, čo chceli. "Nám išlo o to, aby sme odstavili Igora Matoviča z vlády," tvrdí.

Sulík hovorí, že má plán a na stole sú tri možnosti, a to úradnícka vláda, rekonštrukcia vlády či predčasné voľby. Nechcel povedať, ktorú z troch možností chce. "Najprv si to prejdem s kolegami, potom budem o tom hovoriť verejne, respektíve až keď bude na tom dohoda. Preferujem nejakú možnosť, ale považujem za chybu o tom hovoriť teraz," skonštatoval s tým, že SaS nebude súčasťou zrekonštruovanej vlády.
Vie si predstaviť spoluprácu
S Hegerom sa plánuje rozprávať. "Ak ma osloví, budem sa s ním o tom rozprávať," dodal. Prípadná podpora novej 76 závisí podľa Sulíka od podmienok. "My sa do toho nehrnieme. Ja som mu (Hegerovi, pozn. TASR) to síce navrhol, bavme sa, ale potom som mu o dva - tri dni povedal, nech to považuje za bezpredmetné, pretože na našom klube sú rôznorodé názory. Ako to bude v januári, budeme vidieť. Všetky tri alternatívy sú lepšie ako tá vláda, ktorá tu bola," dodal.
Sulík si vie predstaviť spoluprácu s Matovičom na úrovni politických rokovaní, keďže Matovič bude po odchode vlády stále lídrom OĽANO. Závisí to od toho, o čo pôjde. Pripomenul, že na jeseň SaS podporila rozumné vládne návrhy. "Viem si predstaviť spoluprácu, keď je o ňu záujem, keď sa dodržujú dohody. Pri rozpočte bola dohoda veľmi komplexná a všetko hladko prebehlo," priblížil.
Na predčasné voľby treba podľa Sulíka dohodu prakticky celého parlamentu. Myslí si, že budú v septembri. "To je dátum, pri ktorom bude každý mierne nespokojný, ale dôležité je, že všetci zúčastnení budú rovnako mierne nespokojní, a preto by to mohlo prejsť. Niektorí ich chcú čím skôr, niektorí vôbec, tretí chcú úradnícku vládu, štvrtí nechcú," skonštatoval. Zároveň zopakoval, že poslanci SaS podporia zmenu Ústavy o možnosti skrátiť volebné obdobie len vtedy, ak prejde pozmeňujúci návrh ich poslankyne Kolíkovej. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Pád vlády
Poslanci zo strany Demokrati nebudú hlasovať za otvorenie mimoriadnej schôdze. Juraj Šeliga ako hlavný dôvod uviedol návrh poslanca Tarabu, ktorý ohrozuje existenciu špeciálnej prokuratúry a vyzval hnutie OĽaNO, aby stiahlo podpisy.
(SME)Hoci sa predčasný koniec odchádzajúcej vlády spája najmä so slovom chaos, výstižné pomenovanie pre to, čoho sme boli svedkami, je aj „éra protikladov“. Matovič vyvolal čosi ako spoločenskú psychózu. Píše Matúš Ritomský.
(SME)Fico doteraz čerpal silu aj z predstavy časti voličov, že je lepší než hádavý amatér a strojca chaosu. Preto potrebuje byť v konflikte so všetkými, ktorí predstavujú demokratickú alternatívu, a útočí na Ódora, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
(SME)Nevyhraňoval som sa dostatočne voči Igorovi Matovičovi, priznal Eduard Heger. v TV Markíza poznamenal, že si "hrýzol do jazyka", aby dokončili dôležité reformy a ochránili plán obnovy.
(TASR)Premiér Heger neodpovedal v TV Markíza na otázku, či nápad dosadiť Samuela Vlčana na miesto ministra pôdohospodárstva bola jeho iniciatíva. OĽaNO a Hegerova strana Demokrati sa počas týždňa obviňovali, koho bol Vlčan nominant.
(SME)Peter Pellegrini vysiela voličom signál, že by sa radšej mali vo voľbách prikloniť k jeho strane, než k Progresívnemu Slovensku. Líder Hlasu sa obáva, že progresívci by pre nedostatok skúseností mohli vládnuť podobne ako OĽaNO. Čítaj ďalej
Aby sa nepakovali podobné kauzy ako je tá ministra Vlčana, je potrebné zmeniť zákon, ktorý by vylúčil politického nominanta s obchodovaním so štátom, povedal premiér Heger v relácii Sobotné dialógy RTVS. Čítaj ďalej
Eduard Heger zhodnotil svoju vládu ako najreformnejšiu vôbec. Bolo to podľa neho najmä vďaka Plánu obnovy. "Je to moje dieťa a som na neho hrdý, pretože pomáha," povedal Heger na tlačovej konferencii, kde vymenováva úspechy vlády.
(SME)