Regulácia cien energií je ohrozená aj konaním rezortu financií, upozornil Galek
Štátna pomoc v boji s drahými energiami je ohrozená, upozorňuje strana SaS, ktorá potvrdila nepodpísanie zmluvy medzi Slovenskými elektrárňami a štátom o dodávke zastropovanej silovej elektriny pre domácnosti.
Hrozí zdanenie, tvrdí Galek
Za všetkým má byť podľa bývalého štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva a súčasného poslanca za stranu SaS Karola Galeka Ministerstvo financií SR.
„Podľa mojich informácií je za tým opäť ministerstvo financií, ktoré s podpisom nesúhlasí. Dôvodom má byť to, že ministerstvo financií by radšej túto elektrinu (vyčlenenú na pomoc pre domácnosti v objeme zhruba 6 terawatthodín - pozn. red.) zdanilo. Vyzývam ministerstvo financií a hospodárstva, aby podpísali túto zmluvu, aby bola zabezpečená elektrina pre domácnosti,“ povedal na utorňajšej tlačovej besede Galek.
Pomoc nemotivuje, SaS navrhla siahnutie do rezerv
Celá pomoc s energiami je podľa už opozičnej strany SaS nastavená zle. „Jednak nemotivuje ľudí žiadnym spôsobom šetriť. Celá pomoc je postavená na štátnom rozpočte. To znamená ľudia aj podnikatelia si zaplatia za energie vo faktúrach a aj priamo z daní,“ dodal Galek.

Opatrenia, ktoré mali pripravovať nominanti SaS ešte pred ich odchodom z vlády, neboli podľa Galeka naviazané na štátny rozpočet, neboli však dotiahnuté do úspešného konca.
„Či už to bolo napríklad použitie plynu zo železnej rezervy, ktorú máme na Morave. Vďaka tomuto plynu by sme v štátnom rozpočte ušetrili 1,7 miliardy eur. Taktiež sme navrhovali využiť elektrinu z vodných elektrární. Žiaľ ani toto sa neudialo,“ zdôraznil Galek
Galek upozornil, že tohtoročný rozpočet je navýšený o 1,5 miliardy eur, ktoré môžu smerovať na pomoc s drahými energiami aj v budúcom rok. Využiť môžeme podľa neho aj nevyčerpané eurofondy vo výške viac ako jednej miliardy eur.
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Koncern General Motors zníži počet pracovných zmien vo svojom kanadskom závode na montáž nákladných vozidiel.
(TASR)Ruská ekonomika sa v prvom kvartáli rekordne spomalila. Hrubý domáci produkt krajiny stúpol len o 1,7 percenta.
(SITA)Trump navrhuje zvýšenie vojenských výdavkov na viac ako bilión dolárov. Chce odstrašiť Čínu a oživiť zbrojárstvo.
(TASR)Rakúsko zvyšuje kvóty pre sezónnych pracovníkov z krajín mimo EÚ, aby sa vyhlo nedostatku zamestnancov v cestovnom ruchu.
(TASR)V USA prestala platiť colná výnimka na lacné balíky z Číny. Týkala sa tovaru do hodnoty 800 dolárov.
(TASR)Americká ekonomika vytvorila v apríli mimo poľnohospodárstva 177-tisíc nových pracovných miest, čo znamená spomalenie.
(TASR)Na projekty v regiónoch pôjde ďalších 6,3 milióna eur. Zameriavajú najmä na modernizáciu škôl a zlepšenie infraštruktúry.
(TASR)Prezident Trump navrhne škrty v oblastiach ekológie, vzdelávania a zahraničnej pomoci. Ide o asi 163 miliárd.
(TASR)