Podnikateľ blízky Erdoganovi pomáhal Iránu vyhýbať sa sankciám, uvádza Politico
Turecký podnikateľ Sitki Ayan, blízky tureckému prezidentovi Erdoganovi, pomáhal niekoľko rokov Iránu vyhýbať sa medzinárodným sankciám. Ayanova spoločnosť ASB pomohla Teheránu od roku 2020 predať ropu za niekoľko miliárd dolárov.
Prospech z toho mali napríklad elitné iránske jednotky Kuds. Vo štvrtok večer Spojené štáty uvalili na Ayana a jeho firmy sankcie, napísal server Politico.
Podľa bankových a obchodných dokumentov, ku ktorým mal server Politico prístup, Ayanova spoločnosť pomohla od roku 2020 sprostredkovať predaje iránskej ropy v rozpore s medzinárodnými sankciami.
Podľa uzatvorených kontraktov mala spoločnosť predať do zahraničia ropu za dve miliardy dolárov ročne.
Štvrtinu výnosov mali dostať jednotky Kuds, ktoré podľa serveru Politico z obchodov získali aspoň jednu miliardu dolárov.
"Sitky Ayan v súčasnosti vedie najväčšiu sieť financovania jednotiek Kuds v Turecku a možno aj vo svete," povedal serveru jeden diplomat.
Elitné iránske jednotky podľa diplomatov používali výnosy na financovanie žoldnierov a spriatelených skupín v zahraničí, napríklad libanonského Hizballáhu, ktorý USA a EÚ majú na zozname teroristických organizácií.
Vo štvrtok večer americké ministerstvo financií oznámilo, že na Ayana a jeho firmy uvaľuje sankcie. Podľa serveru Politico sa pritom USA zdráhali postihnúť tureckého podnikateľa práve kvôli väzbám, ktoré má s tureckým prezidentom.
"Ayanove firmy vytvorili medzinárodnú sieť predaja iránskej ropy zahraničným nákupcom, dojednali ropné dodávky a pomohli tomu, aby sa transakcie zdali čisté, tak, že zamlčali iránsky pôvod ropy a záujmy (jednotiek Kuds) na predaji," zdôvodnilo sankcie ministerstvo.
Ayan a Erdogan navštevovali rovnakú náboženskú strednú školu v Istanbule a pochádzajú z rovnakého spoločenského prostredia.
Ayan má tiež veľmi blízko k bratovi tureckého prezidenta Mustafovi. Podľa diplomatov je nepravdepodobné, že by Ayan obchodoval s iránskou ropou bez Erdoganovho tichého súhlasu.
Turecko, ktoré je členom NATO, udržiava s Iránom tesné hospodárske vzťahy a patrí medzi najväčších obchodných partnerov Teheránu. V lete obe krajiny oznámili zámer zoštvornásobiť objem svojho vzájomného obchodu na 30 miliárd dolárov.
Ankara s Teheránom spolupracuje aj v niektorých ďalších oblastiach, podľa analytikov však nejde o pevnú alianciu.
"Niekedy zdieľa rovnaké záujmy, inokedy sa nachádzajú na opačnej strane," povedal o vzťahoch Turecka a Iránu washingtonský analytik Behnam ben Taleblu. (ČTK)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Zelenskyj uvalil sankcie na Oleksija Arestoviča, ktorý bol poradcom šéfa prezidentskej kancelárie. Čítaj ďalej
Trump potvrdil odchod Waltza z postu poradcu pre národnú bezpečnosť, nominoval ho za veľvyslanca pri OSN.
(TASR)Tragédia v Novom Sade prvýkrát spojila študentov a odbory. Do ulíc vyšlo niekoľko tisíc ľudí.
(TASR)Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Waltz odchádza zo svojej funkcie po afére Signalgate.
(SITA)Juhokórejský vicepremiér a minister financií Čchoi Sang-mok podal demisiu a jeho rezort ju prijal.
(TASR)Štvrté kolo rokovaní medzi Washingtonom a Teheránom odložili z „logistických dôvodov“.
(TASR)Najmenej desať mŕtvych a viac než 30 zranených si vyžiadala hromadná nehoda na diaľnici na Filipínach.
(TASR)Harrisová v prvom rozsiahlejšom prejave od volebnej porážky vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu.
(TASR)