Voľba libanonského prezidenta v parlamente bola neúspešná aj deviatykrát
Rozdelenému libanonskému parlamentu sa ani na deviatykrát nepodarilo zvoliť nového prezidenta. Libanon je bez hlavy štátu už mesiac, keďže sa Míšálovi Awnovi sa 31. októbra skončilo funkčné obdobie.
Desiaty pokus o zvolenie jeho nástupcu sa uskutoční 15. decembra.
Libanonský parlament je rozdelený medzi prívržencov silného hnutia Hizballáh podporovaného Iránom a jeho odporcov, pričom ani jeden z týchto táborov nemá jasnú väčšinu.
Poslanci vo štvrtok opäť rozhodovali o kandidatúre Míšála Muawwada, ktorý je považovaný za spojenca USA a odporcu Hizballáhu. V tejto voľbe Muawwad získal podporu len 39 poslancov, dodala AFP.
Na hlasovanie sa dostavilo 105 zo 128 poslancov parlamentu. Niektorí z nich zámerne odovzdali hlasovacie lístky upravené tak, aby neboli platné. Jeden z poslancov pri hlasovaní "volil" zosnulého juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu.
Muawwad má dobré vzťahy s Washingtonom a opakovane vyzýva na odzbrojenie Hizballáhu — jedinej frakcie, ktorá si po skončení občianskej vojny v Libanone (1975 – 1990) ponechala svoje zbrane.
Najrazantnejšie proti Muawwadovej kandidatúre práve vystupuje Hizballáh. Jeho vodca Hasan Nasralláh v novembri vyzval na zvolenie prezidenta, ktorý bude schopný postaviť sa Spojeným štátom.
AFP poznamenala, že Libanon si v súčasnej situácii môže len sotva dovoliť dlhšie mocenské vákuum — zápasí totiž s finančnou krízou, ktorú Svetová banka označila za jednu z najhorších v jeho moderných dejinách, ako aj s voľným pádom meny, nedostatkom elektrickej energie a prudko rastúcou mierou chudoby.
Dočasná vláda v Libanone nie je schopná implementovať reformy, ktoré požadujú medzinárodní veritelia ako podmienku na uvoľnenie miliárd dolárov zo záchranných úverov.
AFP pripomína, aj Awn bol za prezidenta v roku 2016 zvolený až po viac ako dvoch rokoch, keď bol post hlavy štátu neobsadený. Awnovmu zvoleniu predchádzalo 45 neúspešných pokusov, kým poslanci dosiahli konsenzus o jeho kandidatúre.
V súlade s komplikovaným rozdelením moci v Libanone post libanonského prezidenta zastáva maronitský kresťan, premiérske kreslo je vyhradené pre sunnitského moslima a post predsedu parlamentu pripadá šiitskému moslimovi. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí v piatok obhajovalo ako demokratické rozhodnutie nemeckej kontrarozviedky označiť stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD) za preukázateľne pravicovo extrémistickú. Čítaj ďalej
Osem ruských hasičov údajne utrpelo zranenia pri ukrajinskom dronovom útoku v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Čítaj ďalej
USA schválili dohodu s Ukrajinou o výcviku a vybavení pre stíhačky F-16, ktorých dodávky schválil bývalý prezident Joe Biden. Čítaj ďalej
USA označili haitské gangy Viv Ansanm a Gran Grif za zahraničné teroristické organizácie.
(TASR)USA ustupujú zo svojej účasti na mierových rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou s cieľom ukončiť vojnu, no nesťahujú sa úplne. Čítaj ďalej
Španielsko a Portugalsko zriadili spoločný výbor na zistenie príčiny rozsiahleho výpadku elektrickej energie.
(TASR)Rekordne teplý apríl majú za sebou Spojené arabské emiráty. Príčinou horúčav je masa veľmi teplého vzduchu z púšte.
(TASR)Pri izraelských útokoch zahynulo v Pásme Gazy najmenej 29 ľudí, od začiatku obnovenia bojov 2 326, tvrdí Hamas.
(TASR)