Borrell sa v snahe vyriešiť spor susedov stretol s predstaviteľmi Srbska a Kosova
Šéf európskej diplomacie Borrell rokoval v Bruseli s lídrami Srbska a Kosova s cieľom zmierniť napätie medzi krajinami pre ich spor o poznávacie značky vozidiel. Pred spoločným stretnutím mal Borrell naplánované separátne schôdzky.
Európska únia (EÚ) uviedla, že „ťažisko mimoriadneho stretnutia bude spočívať v hľadaní východiska zo súčasnej krízy a predchádzaní akejkoľvek ďalšej eskalácii a napätí na mieste, s dôrazom na poznávacie značky a návrat kosovských Srbov do kosovských inštitúcií“. EÚ minulý týždeň varovala Srbsko a Kosovo, že sú na pokraji priepasti a musia svoj spor vyriešiť, inak budú čeliť vyhliadke na návrat k svojej krvavej minulosti.
Dlho tlejúce napätie medzi Srbskom a jeho bývalou provinciou sa v ostatných týždňoch zvýšilo v dôsledku rozhodnutia kosovskej vlády zakázať srbské poznávacie značky.
Z tohto dôvodu v regióne Mitrovica na severe Kosova 5. novembra rezignovalo 10 srbských zákonodarcov, 10 prokurátorov a 576 policajtov.
Ešte v júni Kosovo prijalo zákon, ktorý vyžaduje od vozidiel so srbskými poznávacími značkami vymeniť ich za kosovské. Po tlaku USA a EÚ a napätí na severe však súhlasilo s odkladom účinnosti do 1. novembra.
Kosovské úrady uviedli, že presadzovanie zákona bude postupné. Počas prvých troch novembrových týždňov vodičov, ktorí nedodržali pravidlá, najprv len upozornili.
Potom však už dostanú pokutu a od konca januára budú môcť do 21. apríla jazdiť len vozidlá s novými dočasnými značkami. Po 21. apríli 2023 už nebudú povolené staré poznávacie značky a vodiči budú riskovať zabavenie ich vozidiel. Uvedená legislatíva sa týka približne 6 300 etnických Srbov vlastniacich autá.
Otázka nezávislosti Kosova vyvolala v rokoch 1998 - 1999 vojnu, v ktorej zahynulo približne 13-tisíc ľudí. Srbsko spustilo brutálny zásah s cieľom obmedziť separatistické povstanie etnických Albáncov na tomto území.
Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) v roku 1999 bombardovala Srbsko v snahe prinútiť Belehrad, aby ukončilo vojnu. Kosovo vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť od Srbska. To ho spolu s jeho spojencami Ruskom a Čínou odmieta uznať. (SITA)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
V Osake zadržali vodiča, ktorý autom úmyselne narazil do siedmich detí. Muž sa priznal k obvineniam.
(TASR)Juhokórejský dočasný prezident a premiér Han Tok-su podal demisiu. Očakáva sa, že vstúpi do volieb.
(TASR)Čína zrušila sankcie uvalené na piatich súčasných a bývalých europoslancov vrátane Miriam Lexmann.
(TASR)Bielorusko prepustilo amerického občana, ktorého v krajine odsúdili za pokus o vraždu Lukašenka.
(TASR)Odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí.
(TASR)Brazílska mníška zomrela vo veku 116 rokov. Canabarrovú Lucasovú považovali za najstaršieho človeka na svete.
(TASR)Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na hodinách sexuálnej výchovy.
(TASR)