Slovensko je z krajín V4 najmenej pripravené na výzvy v zdravotníctve
Slovensko je spomedzi krajín V4 najmenej pripravené na budúce výzvy v zdravotníctve a v celkovom meraní z desiatich štátov štvrté od konca. Najlepšie sa spomedzi krajín nášho regiónu umiestnilo Slovinsko, druhé skončilo Česko
Na posledných miestach skončilo Bulharsko a Rumunsko. V rámci celej Európy sa najlepšie umiestnilo Nórsko.
Vyplýva to z dát medzinárodnej organizácie Globsec o pripravenosti zdravotníckych systémov krajín strednej a východnej Európy na budúce výzvy v sektore, ako je starnutie, nárast chronických ochorení či ďalšie vlny infekčných ochorení.
"V prípade Slovenska môžeme objektívne povedať, že je v mnohých oblastiach na chvoste výkonnosti, respektíve na štvrtom mieste od konca z pohľadu celkových výsledkov. Súčasne vieme, že bez zásadnejších reforiem a zmien v procesoch fungovania, vyplývajúcich z krajín, ktoré sú v rebríčku pred nami, nebudeme schopní zmeniť túto trajektóriu," skonštatoval jeden z autorov indexu Michal Štofko.
Podotkol, že pre Slovensko je to výstražný signál smerujúci k požiadavkám na lepšie budúce rozhodnutia.
"Slovensko vykazuje veľmi nízku pripravenosť na budúce výzvy, primárne z dôvodu nízkej prevencie, nadpriemerných rizikových faktorov, nízkych výdavkov na osobu či nízkej flexibility a stability v sektore," priblížil Štofko.
Dodal, že Slovensko je dlhodobo v rámci krajín Európskej únie na poslednom mieste vo vynakladaní finančných prostriedkov do prevencie.
"Výdavky na preventívnu zdravotnú starostlivosť na Slovensku predstavujú 0,06 percenta hrubého domáceho produktu, pričom priemer krajín EÚ je až 0,28 percenta.
Index hodnotí pripravenosť zdravotníckych systémov z dvoch pohľadov. Prvý analyzuje "štartovaciu" pozíciu krajín, čiže faktory, ktoré opisujú súčasný stav zdravotníckych systémov, ako je počet zdravotníkov, odvrátiteľných úmrtí či očakávaná dĺžka dožitia.
Druhý pohľad sa zameriava na pripravenosť krajín na budúce výzvy, či majú flexibilné procesy a snažia sa znížiť preventabilný dopyt po starostlivosti. Dáta zbierajú pomocou verejne dostupných databáz, akými sú napríklad štatistické údaje Eurostatu, OECD, Európskej komisie či WHO. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Opozičné hnutie PS vyzýva premiéra Fica a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň.
(TASR)Ani jeden z argumentov o kritike EÚ nemôže slúžiť na to, aby sme hazardovali s budúcnosťou Slovenska, vyhlásil Raši.
(TASR)Naše členstvo v EÚ má dnes oveľa silnejší zmysel, hodnotu aj perspektívu, vyhlásil prezident. Upozornil aj na nedostatky Únie.
(TASR)"Vidíme množstvo tunelov vo financiách, ale svetlo na konci tunela nevidíme," hovorí expremiér Ódor v Rozhovoroch ZKH.
Mám šťastie, že som už párkrát padol na dno a robil som veľa rôznych robôt, vraví herec Jablonský v podcaste Ľudskosť. Čítaj ďalej
Medzinárodné študentské divadlo, beh lesmi aj ochutnávka vín. Pripravili sme tipy na podujatia v Bratislave.
(The Slovak Spectator)Nemocnica vo Vajnoroch je podľa PS na úrovni vzdušného zámku. Problémom je podľa nich aj výstavba cez rezort obrany.
(TASR)Ruskú opernú divu Netrebko čakali pred SND protestujúci s fotkami zničených ukrajinských miest.