Macron je proti konfrontačnej politike v ázijsko-tichomorskom regióne
Francúzsko chce hrať v ázijsko-tichomorskom regióne stabilizačnú úlohu. Prezident Macron predostrel víziu angažovania sa v regióne bez toho, aby sa Francúzsko zapojilo do konfrontačných aktivít, ktoré môžu byť škodlivé.
"Neveríme v hegemóniu, neveríme v konfrontáciu, verím v stabilitu," uviedol Emmanuel Macron na jednom zo stretnutí, ktoré sa konalo popri summite Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce v thajskom Bangkoku.
Podľa Macrona by mali svoju úlohu zohrať všetky regionálne mocnosti vrátane Francúzska, ktorého územie sa rozkladá aj v Indickom a Tichom oceáne – napríklad ostrovy Réunion, Nová Kaledónia či Francúzska Polynézia.
"Sme v džungli, kde máme dvoch veľkých slonov, ktorí sa snažia byť stále nervóznejší. Ak budú veľmi nervózni a začnú vojnu, stane sa z toho problém pre celý zvyšok tejto džungle. Je teda potrebná spolupráca veľkého množstva iných zvierat – tigrov, opíc a tak ďalej," uviedol šéf Elyzejského paláca. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Návrat rukojemníkov je veľmi dôležitý, no hlavným cieľom operácie je víťazstvo nad Hamasom, vyhlásil Netanjahu.
(TASR)Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Svetu dochádza hélium. Ani novoobjavené zásoby nemusia v budúcnosti stačiť.
(SME)V sudánskom štáte Severný Darfúr zahynulo iba za posledné tri týždne najmenej 542 civilistov.
(TASR)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Hasiči druhý deň bojujú s rozsiahlymi požiarmi v okolí Jeruzalema. Situácia sa na niektorých miestach zlepšila.
(TASR)Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej