Únia chce znížiť závislosť, Scholz apeluje v Číne na ekonomické vzťahy založené na rovnosti
Je jasné, že Čína sa stáva oveľa asertívnejšou, viac sa spolieha na seba, vyhlásil šéf diplomacie EÚ Borrell na stretnutí G7 v Nemecku. Únia chce podľa neho znížiť závislosť. Scholz v Číne apeluje na ekonomické vzťahy založené na rovnosti.
"V súčasnosti má však veľa členských štátov silné ekonomické vzťahy s Čínou a nemyslím si, že môžeme postaviť Čínu a Rusko na rovnakú úroveň."
Agentúra Reuters uvádza, že cesta nemeckého kancelára Olafa Scholza do Číny čelila kritike, pretože sa zdalo, že ide o súhlas s čínskym vodcom Si Ťin-pchinga a znak, že Nemecko bude naďalej uprednostňovať svoje hospodárske vzťahy s Pekingom pred širšími bezpečnostnými a strategickými úvahami.
Scholz na tlačovej konferencii po stretnutí s premiérom Li Kche-čchiangom reagoval aj na tému Taiwanu, ktorý Čína považuje za svoju súčasť.
"Praktikujeme rovnako ako USA a ďalšie štáty politiku jednej Číny. Dal som jasne najavo, že akákoľvek zmena v štatúte Taiwanu musí prebehnúť pokojnou cestou alebo za vzájomnej zhody, "uviedol Scholz.
Na rokovanie o ekonomických témach povedal, že ekonomické vzťahy musia byť vzájomné a založené na princípe rovnosti.
Scholz sa do Číny vydal v čase, keď je doma kritizovaný za to, že presadil čínskej štátnej rejdarskej spoločnosti majetkový vstup do terminálu v hamburskom prístave. Časť ministrov na to reagovala s rozhorčením.
BBC k tomu uvádza, že nikto si nie je istý, prečo je Scholz ako bývalý hamburský starosta v tejto veci taký odhodlaný. Niektorí komentátori sa domnievajú, že jeho motívom bolo priviezť Si Ťing-pchingovi "darček". (ČTK, The Guardian)
Ďalšie príspevky na tému: Čína a Taiwan
Ak by Čína zaútočila na Taiwan, kandidát na prezidenta USA Donald Trump by uvalil na Peking dodatočné clá.
(TASR)Čína ponúka Nauru hospodársku pomoc po tom, ako zrušilo diplomatické vzťahy s Taiwanom.
(TASR)V okolí Taiwanu zaznamenali za uplynulý deň 33 čínskych bojových lietadiel vrátane stíhačiek SU-30 a šesť bojových lodí.
(TASR)Čína kritizovala USA za vytváranie provokácií, keď cez Taiwanský prieliv preplávala americká loď.
(TASR)Dvaja kongresmani USA sa stretli s víťazom taiwanských volieb Laj Čching-tem, aby potvrdili podporu Washingtonu.
(TASR)Čína a Nauru obnovili diplomatické vzťahy. Nauru nečakane oznámil, že už neuznáva Taiwan.
(TASR)Čína odmieta stretnutia delegácií USA a Taiwanu. Reagovala tak na stretnutie nového prezidenta s neoficiálnou delegáciou vlády USA.
(TASR)Vláda na malom tichomorskom ostrove Nauru prerušuje diplomatické vzťahy s Taiwanom a miesto toho uzná Čínu. Ide o prvého diplomatického spojenca Taiwanu, ktorý sa rozhodol rozvíjať vzťahy v prospech Pekingu po taiwianských voľbách.
(TASR)