Francúzsko vyzvalo svojich občanov, aby urýchlene opustili Irán
Francúzsko vyzvalo svojich občanov, ktorí sa nachádzajú v Iráne, aby túto krajinu "čo najskôr" opustili, keďže je ohrozená ich bezpečnosť. Do Iránu "dôrazne neodporúča" cestovať aj nemecké ministerstvo zahraničných vecí.
"Všetci návštevníci z Francúzska, vrátane osôb s dvojakým občianstvom, sú vystavení vysokému riziku zatknutia, svojvoľného zadržania a nespravodlivého súdneho procesu," uviedlo ministerstvo zahraničných vecí na svojej webovej stránke. Dodalo, že toto riziko sa týka aj ľudí, ktorí sú v Iráne ako turisti.
Ministerstvo ďalej varovalo, že v prípade zatknutia alebo väzby "nie je zaručené dodržiavanie základných práv a bezpečnosť" a kapacita francúzskeho veľvyslanectva v Teheráne pre poskytovanie konzulárnej ochrany je obmedzená.
Výzva bola zverejnená deň po tom, čo iránska štátna televízia odvysielala video, v ktorom sa dvaja francúzski občania "priznávaj"“ k špionáži. Funkcionárku francúzskeho odborového zväzu učiteľov Cécile Kohlerovú a jej manžela Jacqua Parisa zadržali v Iráne 7. mája. Obvinení sú zo snahy vyvolať nepokoje počas štrajkov učiteľov.
Teherán o ich zadržaní informoval 11. mája. V čase zatknutia boli v Iráne na dovolenke a mali turistické víza. Francúzsko ich zatknutie odsúdilo ako neopodstatnené a požiadalo o ich okamžité prepustenie. Teherán žiadosti nevyhovel a začiatkom júla obvinil z "podkopávania bezpečnosti" krajiny.
Priznanie dvojice Francúzov televízia odvysielala v období vlny pouličných nepokojov v Iráne. Vyvolala ich smrť 22-ročnej Kurdky po zadržaní mravnostnou políciou. Teherán protesty považuje za dôsledok sprisahania zosnovaného v zahraničí.
V Iráne sú v súčasnosti zadržiavaní ďalší dvaja francúzski občania: výskumníčka iránskeho pôvodu Fariba Adelkhahová, zatknutá v júni 2019 a neskôr odsúdená na päť rokov väzenia za podkopávanie národnej bezpečnosti, a Benjamin Briere, ktorého zatkli máji 2020 a odsúdili na osem rokov a osem mesiacov väzenia za špionáž, keď pomocou dronu snímal scenérie v prírodnom parku neďaleko turkménsko-iránskych hraníc.
Ľudskoprávni aktivisti tvrdia, že Teherán na základe ničím nepodložených obvinení zadržiava alebo bráni v odchode viac ako 20 občanom západných krajín, zväčša s dvojakým občianstvom. Podľa nich ide o súčasť snáh Iránu vynútiť si takýmto braním rukojemníkov ústupky od Západu. Irán však takéto obvinenia odmieta. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Tragédia v Novom Sade prvýkrát spojila študentov a odbory. Do ulíc vyšlo niekoľko tisíc ľudí.
(TASR)Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Waltz odchádza zo svojej funkcie po afére Signalgate.
(SITA)Juhokórejský vicepremiér a minister financií Čchoi Sang-mok podal demisiu a jeho rezort ju prijal.
(TASR)Štvrté kolo rokovaní medzi Washingtonom a Teheránom odložili z „logistických dôvodov“.
(TASR)Najmenej desať mŕtvych a viac než 30 zranených si vyžiadala hromadná nehoda na diaľnici na Filipínach.
(TASR)Harrisová v prvom rozsiahlejšom prejave od volebnej porážky vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu.
(TASR)Návrat rukojemníkov je veľmi dôležitý, no hlavným cieľom operácie je víťazstvo nad Hamasom, vyhlásil Netanjahu.
(TASR)Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)