Inflácia v Turecku dosiahla čerstvé 24-ročné maximum
Medziročná miera inflácie v Turecku sa v septembri vyšplhala na nové 24-ročné maximum potom, čo centrálna banka prekvapila trhy, keď v uplynulých dvoch mesiacoch napriek prudkému ratu cien dvakrát znížila úrokové sadzby.
Podľa oficiálnych údajov štátneho štatistického úradu TUIK medziročný rast spotrebiteľských cien sa v septembri 2022 zrýchlil na 83,45 percent z 80,2 percent v auguste, týždeň potom, ako centrálna banka znížila úrokové sadzby. Septembrová miera inflácie je najvyššia od júla 1998.
Medzimesačne vzrástli spotrebiteľské ceny v Turecku o 3,08 percent (o 1,5 percent v auguste), uviedol turecký štatistický úrad.
Ekonómovia predpovedali Turecku v septembri nárast inflácie medziročne o 84,63 percent a medzimesačne o 3,8 percent. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Koncern General Motors zníži počet pracovných zmien vo svojom kanadskom závode na montáž nákladných vozidiel.
(TASR)Ruská ekonomika sa v prvom kvartáli rekordne spomalila. Hrubý domáci produkt krajiny stúpol len o 1,7 percenta.
(SITA)Trump navrhuje zvýšenie vojenských výdavkov na viac ako bilión dolárov. Chce odstrašiť Čínu a oživiť zbrojárstvo.
(TASR)Rakúsko zvyšuje kvóty pre sezónnych pracovníkov z krajín mimo EÚ, aby sa vyhlo nedostatku zamestnancov v cestovnom ruchu.
(TASR)V USA prestala platiť colná výnimka na lacné balíky z Číny. Týkala sa tovaru do hodnoty 800 dolárov.
(TASR)Americká ekonomika vytvorila v apríli mimo poľnohospodárstva 177-tisíc nových pracovných miest, čo znamená spomalenie.
(TASR)Na projekty v regiónoch pôjde ďalších 6,3 milióna eur. Zameriavajú najmä na modernizáciu škôl a zlepšenie infraštruktúry.
(TASR)Prezident Trump navrhne škrty v oblastiach ekológie, vzdelávania a zahraničnej pomoci. Ide o asi 163 miliárd.
(TASR)