Medzinárodný menový fond vyzval Britániu, aby prehodnotila zníženie daní pre obavy z inflácie
Medzinárodný menový fond vyzval vládu Spojeného kráľovstva, aby "prehodnotila" balík znížení daní, ktoré podľa neho môžu podnietiť ďalší rast inflácie a pravdepodobne prehĺbia ekonomickú nerovnosť.
Britská vláda minulý týždeň predstavila balík zníženia daní v hodnote 45 miliárd libier (50,4 miliardy eur), ktorého cieľom je podporiť hospodársky rast. Tento plán však nesprevádzajú škrty vo výdavkoch, čo vyvolávalo obavy, že to zvýši štátny dlh a infláciu, ktorá už dosahuje takmer 40-ročné maximum.
"Vzhľadom na zvýšené inflačné tlaky v mnohých krajinách vrátane Spojeného kráľovstva v tejto chvíli neodporúčame veľké a necielené fiškálne balíčky," uviedol fond vo vyhlásení, podľa ktorého je dôležité, aby si fiškálna politika "rozumela" s menovou politikou.
Okrem toho podľa fondu povaha plánovaných opatrení v Spojenom kráľovstve pravdepodobne prehĺbi ekonomickú nerovnosť.
Britská libra v pondelok klesla na rekordné minimum voči americkému doláru v reakcii na obavy investorov z vládnej politiky.
Centrálna banka (Bank of England, BoE) sa v pondelok snažila stabilizovať trhy a uviedla, že je pripravená zvýšiť úrokové sadzby "tak, ako bude potrebné", aby obmedzila infláciu.
Vláda Spojeného kráľovstva zverejní 23. novembra podrobnejší fiškálny plán a nezávislú analýzu Úradu pre rozpočtovú zodpovednosť. "Predstavenie rozpočtu 23. novembra bude pre vládu Spojeného kráľovstva príležitosťou na to, aby zvážila spôsoby, ako poskytnúť podporu, ktorá je cielenejšia, a prehodnotiť daňové opatrenia, najmä tie, z ktorých majú prospech ľudia s vysokými príjmami," poznamenal fond.
Hovorkyňa britského ministerstva financií v súvislosti s plánmi na zníženie daní uviedla, že vláda sa "zamerala na rast ekonomiky s cieľom zvýšiť životnú úroveň pre všetkých". Novembrové vyhlásenie ministerstva odhalí ďalšie detaily vládneho plánu, ktorý má zabezpečiť pokles dlhu "v strednodobom časovom horizonte", dodala. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Ruská ekonomika sa v prvom kvartáli rekordne spomalila. Hrubý domáci produkt krajiny stúpol len o 1,7 percenta.
(SITA)Trump navrhuje zvýšenie vojenských výdavkov na viac ako bilión dolárov. Chce odstrašiť Čínu a oživiť zbrojárstvo.
(TASR)Rakúsko zvyšuje kvóty pre sezónnych pracovníkov z krajín mimo EÚ, aby sa vyhlo nedostatku zamestnancov v cestovnom ruchu.
(TASR)V USA prestala platiť colná výnimka na lacné balíky z Číny. Týkala sa tovaru do hodnoty 800 dolárov.
(TASR)Americká ekonomika vytvorila v apríli mimo poľnohospodárstva 177-tisíc nových pracovných miest, čo znamená spomalenie.
(TASR)Na projekty v regiónoch pôjde ďalších 6,3 milióna eur. Zameriavajú najmä na modernizáciu škôl a zlepšenie infraštruktúry.
(TASR)Prezident Trump navrhne škrty v oblastiach ekológie, vzdelávania a zahraničnej pomoci. Ide o asi 163 miliárd.
(TASR)Výpadok elektriny v Španielsku a Portugalsku vyvolal obavy, či sa niečo podobné môže stať aj v inej časti EÚ.
(TASR)