NATO je pripravené poslať do Kosova viac vojakov, ak opäť prepuknú nepokoje
NATO je pripravené zvýšiť počet svojich vojakov v Kosove v prípade, ak sa opäť zvýši napätie medzi tamojšími Srbmi v súvislosti s blížiacou sa zmenou legislatívy, ktorá sa týka poznávacích značiek na vozidlách.
"Sme ostražití a pripravení konať... ak dôjde k zvýšeniu napätia, môžeme tiež siahnuť po rezervných silách..., ktoré môžeme povolať v krátkom čase," uviedol prvý zastupujúci veliteľ mierovej misie NATO v Kosove (KFOR), brigádny generál Luca Piperni.
Srbsko neuznáva nezávislosť, ktorú Kosovo vyhlásilo v roku 2008, a Srbi žujúci na severe tejto bývalej srbskej provincie považujú za svoje hlavné mesto Belehrad, nie Prištinu.
V Kosove je tak stále rozmiestnených približne 3700 mierotvorcov NATO, ktorí sa snažia zabrániť vypuknutiu nepokojov medzi etnickými Albáncami a Srbmi.
Snahy o zavedenie kosovských poznávacích značiek už v minulosti viedli k nepokojom medzi Srbmi žijúcimi na severe Kosova a miestnou políciou. Kosovskí Srbi dokonca v tom čase zabarikádovali miestne cestné komunikácie.
Barikády boli odstránené až potom, čo na situáciu začali dohliadať príslušníci mierových jednotiek NATO a Kosovo súhlasilo, že odloží zavedenie nových poznávacích značiek do 31. októbra.
Podľa Piperniho je situácia zatiaľ pokojná, no krehká, pričom NATO nemôže vylúčiť, že príde k zvýšeniu napätia alebo k ďalším nepokojom na severe, keďže sa blíži termín zmeny poznávacích značiek.
"Ak dôjde k zhoršeniu situácie, sme pripravení zasiahnuť. Sme pripravení stáť medzi demonštrantmi a organizáciami pre bezpečnosť... Máme dosť vojakov na to, aby sme ukončili akékoľvek rastúce napätie," uviedol Piperni. Podľa agentúry Reuters sa tak odvolával na vojakov NATO, ktorí v súčasnosti nie sú v Kosove, no môžu byť povolaní ako posily.
Kosovo aj Srbsko chcú vstúpiť do Európskej únie. V rámci prístupového procesu do EÚ súhlasili, že vyriešia vzájomné problémy a vybudujú si dobré susedské vzťahy, píše Reuters. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Svetu dochádza hélium. Ani novoobjavené zásoby nemusia v budúcnosti stačiť.
(SME)V sudánskom štáte Severný Darfúr zahynulo iba za posledné tri týždne najmenej 542 civilistov.
(TASR)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Hasiči druhý deň bojujú s rozsiahlymi požiarmi v okolí Jeruzalema. Situácia sa na niektorých miestach zlepšila.
(TASR)Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Trump povedal Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.
(TASR)