Ceny ropy prudko klesli, cena Brentu skĺzla k hranici 97 dolárov
Ceny ropy klesli o viac ako tri percentá, pričom cena Brentu skĺzla k hranici 97 dolárov a cena americkej WTI k hranici 91 dolárov za barel. Pod pokles sa podpísali informácie z USA o nečakanom a výraznom raste zásob ropy a benzínu.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v októbri dosiahla do 19.19 h SELČ 97,27 dolárov (95,42 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 3,29 dolárov (3,27 percent).
Cena americkej ľahkej ropy WTI so septembrovým kontraktom dosiahla 91,04 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 3,38 dolárov alebo 3,58 percent.
Americké ministerstvo energetiky zverejnilo v stredu správu o vývoji zásob ropy v USA za minulý týždeň, ktorá poukázala na ich nečakaný a vysoký rast. Dôvodom bol pokles exportu ropy a zníženie produkcie rafinérií.
Podľa ministerstva sa ropné zásoby zvýšili v USA v minulom týždni o 4,5 milióna barelov. Analytici pritom počítali s ich poklesom o 600-tisíc barelov.
Podobne sa vyvíjala situácia v oblasti zásob benzínu, pod čo sa podpísal pokles dopytu. Zatiaľ čo analytici počítali s poklesom zásob o 1,6 milióna barelov, zásoby benzínu reálne o 200-tisíc barelov vzrástli. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Ceny ropy zaznamenali najprudší mesačný pokles za takmer 3,5 roka. Saudi totiž plánujú zvýšiť ťažbu.
(TASR)Rozsiahly výpadok elektrickej energie v Španielsku spôsobil hospodárske škody vo výške približne 1,6 miliardy eur.
(TASR)Spojené štáty uvalili sankcie na sedem spoločností zapojených do predaja iránskej ropy.
(SITA)Európska únia sa pripravuje na možnosť neúspešných rokovaní so Spojenými štátmi, tvrdí eurokomisár Šefčovič.
(TASR)Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil čínsky minister zahraničia.
(TASR)Delegácia amerického súkromného sektora navštívi tento týždeň Grónsko, plánuje preskúmať investičné príležitosti.
(TASR)Americký technologický gigant Microsoft sa zaviazal vzťahu k zákazníkom dodržiavať pravidlá Únie.
(TASR)Bývanie v Rakúsku vyjde na hypotéku lacnejšie než na Slovensku. Treba sa však pripraviť na poplatky, ktoré nepoznáme.
(Index)