EÚ vyzvala na zníženie napätia, ktoré vzniklo po návšteve Pelosiovej na Taiwane
Európska únia vyzvala na zníženie napätia, ktoré vzniklo v súvislosti s návštevou Pelosiovej na Taiwane, a aby komunikačné kanály s Čínou zostali otvorené, čím sa má predísť prípadným nesprávnym pochopeniam situácie.
"EÚ má záujem na zachovaní mieru a status quo v Taiwanskom prielive," spresnil hovorca 27-členného eurobloku. A dodal, že EÚ podporuje mierové riešenie problémov medzi Taiwanom a Čínou.
"Toto napätie by sa malo vyriešiť prostredníctvom dialógu. Mali by sa udržiavať vhodné komunikačné kanály, aby sa znížilo riziko chybných úsudkov," dodal hovorca.
Podľa jeho slov Európska únia zastáva "jasnú politiku jednej Číny", ktorá uznáva vládu Čínskej ľudovej republiky ako jedinú zákonnú vládu Číny, a zároveň podporuje rozvoj "priateľských vzťahov a úzku spoluprácu s Taiwanom". (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Čína a Taiwan
Ak by Čína zaútočila na Taiwan, kandidát na prezidenta USA Donald Trump by uvalil na Peking dodatočné clá.
(TASR)Čína ponúka Nauru hospodársku pomoc po tom, ako zrušilo diplomatické vzťahy s Taiwanom.
(TASR)V okolí Taiwanu zaznamenali za uplynulý deň 33 čínskych bojových lietadiel vrátane stíhačiek SU-30 a šesť bojových lodí.
(TASR)Čína kritizovala USA za vytváranie provokácií, keď cez Taiwanský prieliv preplávala americká loď.
(TASR)Dvaja kongresmani USA sa stretli s víťazom taiwanských volieb Laj Čching-tem, aby potvrdili podporu Washingtonu.
(TASR)Čína a Nauru obnovili diplomatické vzťahy. Nauru nečakane oznámil, že už neuznáva Taiwan.
(TASR)Čína odmieta stretnutia delegácií USA a Taiwanu. Reagovala tak na stretnutie nového prezidenta s neoficiálnou delegáciou vlády USA.
(TASR)Vláda na malom tichomorskom ostrove Nauru prerušuje diplomatické vzťahy s Taiwanom a miesto toho uzná Čínu. Ide o prvého diplomatického spojenca Taiwanu, ktorý sa rozhodol rozvíjať vzťahy v prospech Pekingu po taiwianských voľbách.
(TASR)