Pelosiovej cestu na Taiwan podporila aj časť republikánov
Dvadsaťšesť republikánskych zákonodarcov Kongresu USA podporilo cestu šéfky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwan. Cestu delegácie Kongresu na ostrov označili za normálnu prax.
Líder republikánskej menšiny v Senáte Mitch McConnell sa vyjadril, že tvrdenia, podľa ktorých je cesta Pelosiovej provokatívna, sú „úplne absurdné".
Americkí senátori v reakcii na rétoriku Číny uvažujú o legislatívne podporujúcej obranu Taiwanu. O zákone, ktorý podporujú republikáni aj demokrati, bude v stredu diskutovať senátny výbor pre zahraničné vzťahy. Má ísť o balík v hodnote 4,5 miliardy dolárov na posilnenie obranných kapacít Taiwanu v priebehu najbližších štyroch rokov.
Legislatíva má označiť Taiwan za „významného spojenca mimo NATO", čo otvorí dvere na väčšiu bezpečnostnú a obchodnú spoluprácu s ostrovom.
Ďalšie príspevky na tému: Čína a Taiwan
Ak by Čína zaútočila na Taiwan, kandidát na prezidenta USA Donald Trump by uvalil na Peking dodatočné clá.
(TASR)Čína ponúka Nauru hospodársku pomoc po tom, ako zrušilo diplomatické vzťahy s Taiwanom.
(TASR)V okolí Taiwanu zaznamenali za uplynulý deň 33 čínskych bojových lietadiel vrátane stíhačiek SU-30 a šesť bojových lodí.
(TASR)Čína kritizovala USA za vytváranie provokácií, keď cez Taiwanský prieliv preplávala americká loď.
(TASR)Dvaja kongresmani USA sa stretli s víťazom taiwanských volieb Laj Čching-tem, aby potvrdili podporu Washingtonu.
(TASR)Čína a Nauru obnovili diplomatické vzťahy. Nauru nečakane oznámil, že už neuznáva Taiwan.
(TASR)Čína odmieta stretnutia delegácií USA a Taiwanu. Reagovala tak na stretnutie nového prezidenta s neoficiálnou delegáciou vlády USA.
(TASR)Vláda na malom tichomorskom ostrove Nauru prerušuje diplomatické vzťahy s Taiwanom a miesto toho uzná Čínu. Ide o prvého diplomatického spojenca Taiwanu, ktorý sa rozhodol rozvíjať vzťahy v prospech Pekingu po taiwianských voľbách.
(TASR)