Európska komisia predložila opatrenia na zlepšenie výsledkov vzdelávania
Európska komisia predložila návrhy na efektívnejšie vzdelávanie. V rámci iniciatívy Cesta k úspechu v škole reaguje na nedostatočné výsledky 15-ročných žiakov v matematike, čítaní a prírodných vedách.
Týka sa to najmä žiakov zo znevýhodneného prostredia, ktorých problémom je aj predčasný koniec dochádzky.
Opatrenia majú riešiť potreby žiakov a učiteľov, ale aj škôl a vzdelávacích systémov. Najväčší dôraz sa kladie na prevenciu a včasnú intervenciu, no medzi opatrenia patria aj monitoring a kompenzácia.
Návrh tiež vyzýva na to, aby sa väčšia pozornosť venovala dobrým školským podmienkam, pretože tie výrazne vplývajú na výsledky vzdelávania a ovplyvňujú úspešnosť v škole.
V posledných rokoch čelili európske školské systémy viacerým výzvam, medzi inými aj pandémii COVID-19. Aktuálne viac ako 3,2 milióna mladých ľudí v Európe vo veku 18 až 24 rokov predčasne ukončilo vzdelávanie a odbornú prípravu.
Zároveň len 84,3 percenta ľudí vo veku 20 až 24 rokov dokončilo vyššie sekundárne vzdelávanie.
Výsledky programu PISA pritom už pred pandémiou v roku 2018 poukazovali na to, že jeden z piatich Európanov vo veku 15 rokov nedosahuje primerané zručnosti v čítaní, matematike či prírodných vedách.
Výsledky programu tiež ukázali, že sa rozšírilo šikanovanie, aj kybernetické a klesol pocit spolupatričnosti medzi žiakmi v školách.
K poklesu vedomostí u žiakov a študentov viedlo i pandemické zatvorenie škôl a univerzít, pričom takéto problémy preukázateľne ohrozujú najmä žiakov zo znevýhodneného sociálno-ekonomického prostredia.
Členské štáty Európska komisia vyzvala, aby na riešenie spomenutých výziev prijali navrhované opatrenie.
Komisia bude podporovať jeho vykonávanie prostredníctvom vzdelávania a výmen medzi členskými štátmi, partnermi a partnerskými krajinami, a tiež podporou príležitostí na profesný rozvoj pedagógov a iných partnerov, a to viacerými prostriedkami. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Trump povedal Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.
(TASR)V Osake zadržali vodiča, ktorý autom úmyselne narazil do siedmich detí. Muž sa priznal k obvineniam.
(TASR)Juhokórejský dočasný prezident a premiér Han Tok-su podal demisiu. Očakáva sa, že vstúpi do volieb.
(TASR)Čína zrušila sankcie uvalené na piatich súčasných a bývalých europoslancov vrátane Miriam Lexmann.
(TASR)Bielorusko prepustilo amerického občana, ktorého v krajine odsúdili za pokus o vraždu Lukašenka.
(TASR)Odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí.
(TASR)