Platy učiteľov: Odmena za výnimočnosť je dnes takmer nemožná
Argument, že nie každý učiteľ si zaslúži pridať, je na mieste, ale je veľmi náročné vyhodnocovať kvalitu vo výuke a potom za ňu aj odmeňovať. Nie je to bežné, hovorí analytik Centra vzdelávacích analýz Michal Rehúš.
Prieskum ukázal, že učitelia si to vedia predstaviť, ale takéto príplatky by nemohli tvoriť viac ako 20 percent mzdy.
Zároveň by tu boli riziká spojené s objektivitou, ak by systém nebol spravodlivý, v zborovni by urobil iba zlú krv, dodáva Rehúš v novej epizóde podcastu Index.
(Index)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck varuje pred stavom ohrozenia v dôsledku obmedzení dodávok zemného plynu z Ruska. Nemcom odporúča, aby sa menej sprchovali. Jemu vraj sprcha netrvá dlhšie ako päť minút. (Index)
Nevedia jazyk, nemajú tu rodinu ani známych. Nepoznajú miestne pomery či zákony. Aj preto sa cudzincom na Slovensku bežne stáva, že robia bez pracovnej zmluvy a za menej ako minimálnu mzdu. Čítaj ďalej
Slovensko dostane zdroje na plán obnovy, je to ale len začiatok práce. Musí zásadne zmodernizovať svoju ekonomiku a postaviť ju na nové základy, komentoval takmer 400 miliónov eur z Fondu obnovy eurokomisár Maroš Šefčovič. Čítaj ďalej
Zásobníky plynu v EÚ majú byť do začiatku zimy naplnené na 80 percent. Opatrenie schválili ministri energetiky na stretnutí v Luxemburgu. Cieľom je zabezpečenie využitia kapacít zásobníkov a ich solidárne rozdelenie. (TASR)
Úrad pre verejné obstarávanie bude od júla ako jediný kontrolovať zákazky financované z eurofondov. Po novom dohliadne aj na obstarávania v rámci Plánu obnovy a odolnosti. Čítaj ďalej
Na trhu stavebného sporenia ostane od budúceho mesiaca len jeden hráč. Po tom, ako sa o ukončení predaja nových zmlúv vlani rozhodla Wüstenrot stavebná sporiteľňa, k podobnému kroku smeruje aj ČSOB Stavebná sporiteľňa. (Index)
Ceny plynu pre domácnosti od Slovenského plynárenského priemyslu vzrastú postupne počas nasledujúcich štyroch rokov o 76 percent. Najvýraznejšie sa zvýšia na budúci rok, a to o 34 percent, oznámil minister hospodárstva Sulík. (TASR)
Krízou zasiahnutá Srí Lanka bude rokovať s Ruskom o dodávkach palív. Krajina vyslala do Ruska dvoch námestníkov, aby pokračovali v rokovaniach. Vláda má problém zásobovať zdravotnícke zariadenia, verejnú dopravu aj elektrárne. Čítaj ďalej