V Bratislave si pripomenuli Jána Langoša, disidenta a zakladateľa Ústavu pamäti národa
Na Námestí SNP v Bratislave si pripomenuli disidenta a politika Jána Langoša. Porevolučný federálny minister vnútra, poslanec a zakladateľ Ústavu pamäti národa zomrel vo veku 59 rokov 15. júna pri dopravnej nehode v roku 2006.
"Išlo o človeka, ktorý mal víziu a ktorý ostal vždy verný pravde, ktorú zažíval, a ostal verný myšlienkam slobody a demokracie," povedal súčasný predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ján Pálffy.
Podľa niekdajšieho poslanca Františka Mikloška bol Langoš cieľavedomou a integrálnou osobnosťou.
"Zakladateľ Ústavu pamäti národa je zosobnením myšlienky pamäti národa, ktorá sa netýka iba tých pozitívnych vecí. Sledovať má aj negatíva, ktoré naši predkovia v minulosti zažili alebo sme boli súčasťou toho obdobia ako deti my," skonštatoval na pietnej spomienke Pálffy.
Poznamenal, že Langoš v súvislosti s komunistickým režimom pôsobil ako disident, pripomenul však tiež, že sa neskôr dostal aj do výkonných politických funkcií. V nich rovnako preukázal charakter. Výsledkom toho bolo, že myšlienka na zriadenie Ústavu pamäti národa sa stretla s pozitívnou odozvou napriek tomu, že mnohí boli proti.
"Myslím si, že svojou 20-ročnou činnosťou dokazuje, že to bol veľmi dobrý krok. Som presvedčený, že túto inštitúciu potrebujeme aj do budúcna," zdôraznil Pálffy.
Bývalý poslanec a Langošov spolupracovník Mikloško ho označil za nadaného, cieľavedomého a integrálneho človeka, ktorý presne vedel, čo je komunizmus. Bez neho by Ústav pamäti národa na Slovensku nebol vznikol.
"Ústav je jeho dielo. Naštudoval projekt, ktorý mali Poliaci, naštudoval zákon a aplikoval ho na Slovensku. Bez neho by nebol vznikol. Vytýčil mu koncepciu," povedal Mikloško.
Netreba podľa neho zabudnúť, že prelobovať daný zákon v danom čase nebolo jednoduché. Vtedajší parlament nebol jednoznačne zaň, prezident ho vrátil a bolo treba na ňom opäť pracovať.
"Vznik zákona nebol v pokomunistickom období jednoduchý. Vo vláde a parlamente bolo veľa komunistov," pripomenul Mikloško.
Zákon o vzniku Ústavu pamäti národa, ktorého úlohou je sprístupňovanie dokumentov z obdobia fašistického a komunistického režimu, prijali poslanci národnej rady pred 20 rokmi.
Za ten čas úrad sprístupnil tisíce dokumentov, ktoré svedčia o krutosti týchto ideológií. Pri jeho vzniku stál Ján Langoš. Zomrel pri dopravnej nehode v roku 2006. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Opozičné hnutie PS vyzýva premiéra Fica a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň.
(TASR)Ani jeden z argumentov o kritike EÚ nemôže slúžiť na to, aby sme hazardovali s budúcnosťou Slovenska, vyhlásil Raši.
(TASR)Naše členstvo v EÚ má dnes oveľa silnejší zmysel, hodnotu aj perspektívu, vyhlásil prezident. Upozornil aj na nedostatky Únie.
(TASR)"Vidíme množstvo tunelov vo financiách, ale svetlo na konci tunela nevidíme," hovorí expremiér Ódor v Rozhovoroch ZKH.
Mám šťastie, že som už párkrát padol na dno a robil som veľa rôznych robôt, vraví herec Jablonský v podcaste Ľudskosť. Čítaj ďalej
Medzinárodné študentské divadlo, beh lesmi aj ochutnávka vín. Pripravili sme tipy na podujatia v Bratislave.
(The Slovak Spectator)Nemocnica vo Vajnoroch je podľa PS na úrovni vzdušného zámku. Problémom je podľa nich aj výstavba cez rezort obrany.
(TASR)Ruskú opernú divu Netrebko čakali pred SND protestujúci s fotkami zničených ukrajinských miest.