V münsterskej diecéze zneužívalo deti najmenej 196 klerikov, konštatuje univerzitná štúdia
Najmenej 196 klerikov v münsterskej katolíckej diecéze v Nemecku v rokoch 1945 až 2020 sexuálne zneužívalo deti. Vyplýva to zo zverejnenej správy, ktorú si objednala diecéza zo západného Nemecka.
V priebehu dva a pol roka ju vypracoval tím z univerzity v Münsteri, poukazuje na „rozsiahle zlyhanie vedenia“ počas funkčných období biskupov v rokoch 1947 až 2008. Oficiálni predstavitelia pritom podľa záverov univerzity buď ututlávali škandály alebo robili len povrchné opatrenia.
„Biskupi a ďalší predstavitelia vo vedení diecézy boli v niektorých prípadoch veľmi dobre informovaní“ o zneužívaní, konštatoval spoluautor štúdie Thomas Grossbölting.
Väčšinu kňazov podľa štúdie pri podozrení miesto obmedzenia ich pastoračných povinností, len presunuli inam.
Uvedených 196 klerikov, ktorí údajne zneužívali deti, predstavuje asi 4 % všetkých kňazov v diecéze medzi rokmi 1945 až 2020. Asi 5 % z nich sa zneužívania dopúšťalo dlhodobejšie, pričom každý z tejto skupiny má na svedomí viac ako desať skutkov, uviedli autori. Vedci pritom registrujú najmenej 610 obetí, no predpokladajú, že v skutočnosti je ich pravdepodobne osem až desaťkrát viac.
Vedci podľa vlastných slov dostali neobmedzený prístup k cirkevným záznamom a zhovárali sa s mnohými obeťami.
Münsterský biskup Felix Genn, ktorý štúdiu zatiaľ nečítal a plánuje na jej zistenia reagovať v piatok, sa vo vyhlásení ospravedlnil obetiam zneužívania aj krytia týchto zločinov zo strany predstaviteľov cirkvi. Zároveň však priznal, že ospravedlnenie nestačí a v súvislosti s riešením problému zneužívania sa zaviazal k ďalším dôsledkom.
V roku 2018 správa, o ktorej vypracovanie požiadala cirkev, konštatovala, že v rokoch 1946 až 2014 bolo obeťou zneužívania zo strany klerikov v Nemecku najmenej 3 677 ľudí. Viac ako polovica obetí mala 13 a menej rokov a takmer tretinu tvorili miništranti.
Štúdia z Münsteru je ďalšou z viacerých, ktoré odvtedy vznikli a venovali sa desaťročiam zneužívania v jednotlivých diecézach, čím zvyšujú tlak na reformy cirkvi.
Správa vypracovaná pre mníchovskú arcidiecézu v januári konštatovala v súvislosti s riešením prípadov zneužívania pochybenia na strane viacerých oficiálnych predstaviteľov, vrátane pápeža Benedikta XVI., ktorý bol v rokoch 1977 až 1982 ešte ako kardinál Joseph Ratzinger arcibiskupom Mníchova a Freisingu. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Juhokórejský dočasný prezident a premiér Han Tok-su podal demisiu. Očakáva sa, že vstúpi do volieb.
(TASR)Čína zrušila sankcie uvalené na piatich súčasných a bývalých europoslancov vrátane Miriam Lexmann.
(TASR)Bielorusko prepustilo amerického občana, ktorého v krajine odsúdili za pokus o vraždu Lukašenka.
(TASR)Odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí.
(TASR)Brazílska mníška zomrela vo veku 116 rokov. Canabarrovú Lucasovú považovali za najstaršieho človeka na svete.
(TASR)Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na hodinách sexuálnej výchovy.
(TASR)Vláda Konžskej demokratickej republiky vyzvala Senát, aby vydal exprezidenta Kabilu na trestné stíhanie.
(TASR)