Európsky parlament odsúdil zhoršenie reprodukčných práv žien na svete
Európsky parlament odsúdil zhoršenie sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv žien na svete. Poslanci vyzvali na bezpečný prístup k interrupciám.
Výzvu europarlamentu podporilo 364 zákonodarcov, 154 bolo proti a 37 poslancov sa hlasovania zdržalo.
Europoslanci pri tejto príležitosti Najvyššiemu súdu USA pripomenuli, že je nevyhnutné potvrdiť jeho prelomový verdikt v prípade Roeová verzus Wade z roku 1973, podľa ktorého americká ústava chráni právo na umelé prerušenie tehotenstva.
Poslanci vyzvali administratívu amerického prezidenta Joea Bidena, aby zabezpečila prístup k bezpečnému a legálnemu umelému prerušeniu tehotenstva, a opätovne vyzvali texaskú vládu, aby urýchlene zrušila zákon Senátu č. 8. Rovnako vyzvali ďalšie štáty USA s podobnými zákonmi, aby zosúladili svoje právne predpisy s medzinárodne chránenými ľudskými právami žien.
EP presadzuje, aby Európska služba pre vonkajšiu činnosť, Európska komisia a krajiny EÚ vykompenzovali akékoľvek možné zníženie financovania sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv zo strany USA na globálnej úrovni a presadzovali a uprednostňovali všeobecný prístup k bezpečnému a legálnemu umelému prerušeniu tehotenstva v rámci zahraničnej politiky.
S odkazom na situáciu v Európe poslanci naliehajú na členské štáty EÚ, aby dekriminalizovali a odstránili prekážky pre bezpečné a legálne umelé prerušenie tehotenstva a zaistili nediskriminačný prístup k službám sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv.
Podľa názoru väčšiny europoslancov by zdravotnícky personál v krajinách EÚ nemal ženám odopierať prístup k interrupcii na základe náboženského presvedčenia a svedomia, pretože to môže ohroziť život pacientok.
EP v tlačovej správe upozornil na skutočnosť, že zákazy a iné obmedzenia umelého prerušenia tehotenstva neúmerne postihujú ženy žijúce v chudobe. Poslanci zdôraznili, že ženy, ktoré si z dôvodu finančných alebo logistických prekážok nemôžu dovoliť cestovať na kliniky reprodukčného zdravia v susedných krajinách, sú vystavené väčšiemu riziku, že podstúpia nebezpečné a život ohrozujúce zákroky.
Takmer všetky úmrtia spôsobené nebezpečnými interrupciami sa vyskytujú v krajinách, v ktorých je umelé prerušenie tehotenstva veľmi obmedzené. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Tragédia v Novom Sade prvýkrát spojila študentov a odbory. Do ulíc vyšlo niekoľko tisíc ľudí.
(TASR)Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Waltz odchádza zo svojej funkcie po afére Signalgate.
(SITA)Juhokórejský vicepremiér a minister financií Čchoi Sang-mok podal demisiu a jeho rezort ju prijal.
(TASR)Štvrté kolo rokovaní medzi Washingtonom a Teheránom odložili z „logistických dôvodov“.
(TASR)Najmenej desať mŕtvych a viac než 30 zranených si vyžiadala hromadná nehoda na diaľnici na Filipínach.
(TASR)Harrisová v prvom rozsiahlejšom prejave od volebnej porážky vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu.
(TASR)Návrat rukojemníkov je veľmi dôležitý, no hlavným cieľom operácie je víťazstvo nad Hamasom, vyhlásil Netanjahu.
(TASR)Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)