Demonštranti na Srí Lanke vtrhli do areálu vládnej budovy
Demonštranti na Srí Lanke sa dostali do areálu vládnej rezidencie. Armáda preto evakuovala odstúpivšieho premiéra Mahéndru Rádžapakšeho a jeho rodinu na neznáme miesto.
Dav prerazil jednu z brán do areálu rezidencie známej pod názvom Temple Trees.
Ako informovala agentúra AFP, demonštranti sa následne pokúsili vtrhnúť i do dvojposchodovej hlavnej budovy, kde sa ukrýval premiérov brat, prezident Gotábaja Rádžapakše s rodinou.
"Do komplexu bolo hodených najmenej desať zápalných bômb," uviedol nemenovaný vládny úradník.
Polícia proti davu zasiahla slzotvorným plynom a varovnou streľbou do vzduchu.
Demonštranti okrem toho do tla vypálili viac ako 70 domov a úradov bývalých ministrov a zákonodarcov vládnucej strany a poškodili alebo podpálili viac ako 150 áut.
Premiér Rádžapakše odstúpil v pondelok v dôsledku stretov medzi prívržencami vládnucej strany Srílanský ľudovú front a demonštrantmi, ktorí žiadali demisiu bratov Rádžapakšeovcov zastávajúcich funkcie prezidenta a premiéra.
Útoky na protivládnych demonštrantov vyvolali rozsiahle pobúrenie a odvetu v podobe násilností, ktorých terčom boli politici vládnucej strany a ich podporovatelia, ako aj ich domy, obchodné prevádzky či autá.
Polícia uviedla, že od pondelka eviduje šesť obetí nepokojov - medzi nimi je aj jeden poslanec - a viac ako 200 hospitalizovaných zranených.
Išlo o najhoršie násilnosti od 19. apríla, keď polícia zastrelila jedného protestujúceho a zranila ďalších 19 ľudí, ktorí blokovali železničnú trať a diaľnicu medzi Kolombom a mestom Kandi.
V súvislosti s najnovším vývojom situácie ministerstvo obrany vyhlásilo v celej krajine zákaz vychádzania a žiada ľudí, aby svoje príbytky opúšťali len v nevyhnutných prípadoch. Od minulého piatku v krajine platí núdzový stav, ktorý armáde dáva rozsiahle právomoci, čo sa týka zatýkania demonštrantov.
Očakáva sa, že poslanci srílanského parlamentu sa v utorok zídu, aby vymenovali nového premiéra a vládu, informovala AFP.
Srí Lanku postihla hlboká hospodárska kríza po tom, čo jej pandémia koronavírusu obmedzila príjmy z cestovného ruchu. Ide o najväčšiu hospodársku krízu, aká tento štát postihla od roku 1948. Srí Lanku sužuje bezprecedentný nedostatok potravín a pohonných hmôt, rekordná inflácia a ochromujúce výpadky elektriny. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Americká armáda v piatok potvrdila, že v rámci osláv 250. Čítaj ďalej
Takmer 50 ľudí utrpelo v piatok neskoro večer zranenia pri ruských dronových útokoch na druhé najväčšie ukrajinské mesto Charkov. Čítaj ďalej
Vláda Spojených štátov v piatok oznámila, že odvoláva prijatie Rumunska do programu bezvízového styku. Čítaj ďalej
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí v piatok obhajovalo ako demokratické rozhodnutie nemeckej kontrarozviedky označiť stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD) za preukázateľne pravicovo extrémistickú. Čítaj ďalej
Osem ruských hasičov údajne utrpelo zranenia pri ukrajinskom dronovom útoku v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Čítaj ďalej
USA schválili dohodu s Ukrajinou o výcviku a vybavení pre stíhačky F-16, ktorých dodávky schválil bývalý prezident Joe Biden. Čítaj ďalej
USA označili haitské gangy Viv Ansanm a Gran Grif za zahraničné teroristické organizácie.
(TASR)USA ustupujú zo svojej účasti na mierových rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou s cieľom ukončiť vojnu, no nesťahujú sa úplne. Čítaj ďalej